ru lv
Par matu transplantāciju kā iedarbīgāko metodi matu izkrišanas gadījumā. Intervija ar speciālisti Ilzi Runci

Par matu transplantāciju kā iedarbīgāko metodi matu izkrišanas gadījumā. Intervija ar speciālisti Ilzi Runci

Daba ir apveltījusi cilvēkus ar matu rotu, tomēr ir reizes, kad šī rota iet mazumā, kas rada ne tikai diskomfortu pašam, bet arī jau kosmētiskus defektus. Tāpēc gadījumos, kad citas metodes vairs nelīdz, labs risinājums ir matu pārstādīšana jeb transplantācija, kas nodrošina ne tikai iespēju atjaunot un iegūt kuplu, dabisku un spēcīgu matu rotu, bet arī to saglabāt turpmāk.

Pieaugušam cilvēkam ir aptuveni 100 000 matu, dažam tie ir bagātīgi līdz pat sirmam vecumam, bet cits jau jaunībā sūkstās, ka matu rota ir diezgan plāna. Dabiski un neizbēgami mēs ikdienā zaudējam 50-200 savu matu, bet pastiprinātas matu izkrišanas iemesls var būt ne tikai dzīvesveids (stress, uzturs, matu kopšana u.c.), sievietēm - pēcdzemdību periods un arī veselības problēmas, bet arī ģenētika, kas vismaz 70% gadījumu nosaka, cik kulpu matu rotu mēs pārmantojam no saviem senčiem. Turklāt neatkarīgi no dzimuma -  gan vīriešus, gan sievietes var piemeklēt pastiprināts matu zudums jeb matu izkrišana, kas jau sāk ietekmēt dzīves kvalitāti. Turklāt stiprajam dzimumam šī problēma ir izteiktāka, īpaši ap 30 gadu vecumu, jo šūnas kļūst nejūtīgas pret matu augšanai un atjaunotnei nepieciešamo hormonu. Ja novērojat pastiprinātu matu izkrišanu ilgstošā laika periodā, būtu ieteicams konsultēties ar ārstu.

FUE metode: pasaulē augsti novērtēta

Ja visas metodes izmēģinātas un nekas nelīdz, kā arī, ja matu izkrišana rada ne tikai diskomfortu pašam, bet ir jau arī vizuāli pamanāma, speciālisti iesaka matu pārstādīšanu jeb transplantāciju. Tā var noderēt gadījumos, kad nepieciešams atjaunot matu kuplumu, vai arī, ja ir jānoslēpj kādas rētas vai apdegumi. Turklāt ar pārstādīšanu iespējams atjaunot arī ūsu un bārdas biezumu un arī uzacu kuplumu. Pirms procedūras veikšanas nepieciešams konsultēties ar ārstu, kurš noteiks, vai un kā ir iespējams veikt pārstādīšanu, kā arī pārstādāmo graftu jeb matu folikulu daudzumu.

Lai gan Vārds „transplantācija” var saistīties ar ļoti sarežģītu medicīnisku manipulāciju, tomēr matu pārstādīšana nav ne tuvu tik sarežģīta un ir gluži nesāpīga procedūra. Klīnikā Premium Medical galvas matu, uzacu un bārdas un ūsu matiņu pārstādīšanu veic pēc mūsdienīgas un pasaulē augsti novērtētās FUE metodes (no angļu val.: follicular unit extraction). Tā ir bezrētu un bezšuvju matu transplantācijas metode, kuras laikā no donora ķermeņa daļas - parasti no galvas sāniem un aizmugures - tiek iegūtas atsevišķas matu folikulas jeb graftu kopums, ko veido  aptuveni 1 – 4 matiņi. Pēc tam šīs atsevišķās folikulas tiek implantētas jeb „iestādītas” nepieciešamajās vietās manuāli vai motorizēti – ar īpaša aparāta palīdzību. Ievietojot matus pareizā leņķī un blīvumā, atbilstoši pacienta matu rotai, pēc procedūras tiek iegūts dabisks izskats. Matu pārstādīšanas materiālu var iegūt tikai no paša pacienta un  diemžēl cita donora, pat tuvāko radinieku kā  māsas vai brāļa, kuplāka matu rota pārstādīšanai nederēs. Tas ir sasitīts ar DNS, kas katram no mums ir unikāls, tādējādi organisms var noraidīt „iestādīto” matiņu kā svešķermeni.  Ir veikti eksperimenti, pārstādot matus pat no identiskiem dvīņiem, kam ir līdzīgs DNS,  bet arī tad nevarēja iegūt 100% labu rezultātu: kādam tie ieauga, citiem – ne. Tomēr interesanti ir arī tas, ka pārstādīt matus uz galvas iespējams no jebkuras citas matainās ķermeņa daļas - rokām, kājām, muguras, padusēm.

Tieši tas, kā matiņi tiek pārstādīti (ar rokām vai ar aparātu) un cik grafti ir jāpārstāda, nosaka procedūras ilgumu. Piemēram, 3000 graftu manuāla pārstādīšana var aizņemt veselu dienu. Pārstādīšanu iespējams veikt vienas sesijas laikā vai arī to sadalīt vairākās mazās sesijās. Izvēloties motorizētu pārstādīšanu, procedūra būs ātrāka un lētāka, taču būs nepieciešams lielāks graftu daudzums, jo tie procesa gaitā tiek vairāk traumēti, kas arī samazina to ieaugšanas rezultātu.

Standarta matu pārstādīšanas procedūra ilgst 6-8 stundas, kuras gaitā iespējams paņemt pārtraukumu, lai atpūstos, izstaipītos, paēstu. Precīzs procedūras ilgums ir individuāls un atšķiras no pacientam nepieciešamo graftu skaita un matu uzbūves, struktūras.

Rezultāts: dabiski, veselīgi un spēcīgi mati

Pirms pārstādīšanas pacientam tiek veikta lokālā anestēzija, lai procedūra neizraisītu diskomfortu. Procedūras laikā pacients var atslābināties – sēdēt, klausīties mūziku, lasīt grāmatu, lietot portatīvo datoru vai skatīties televīziju. Izmantojot mikroķirurģiskus instrumentus, matu folikuli donorzonā tiek atdalīti no ādas, pēc tam, izmantojot speciālus instrumentus, izņemti un ievietoti zonās, kur nepieciešams. Pārstādot matus galvai, tiek pārstādīts viss grafts, kas satur 1-4 folikulus, līdz ar to, pārstādot procedūrā 1000 graftus, tiek pārstādīti līdz pat 2500 matiem. Procedūras laikā nav nekādu griezumu donora zonās, tāpēc iegūtās mikrorētiņas sadzīst un izzūd vidēji 7 dienu laikā. Īpaši rūpīgiem būtu jābūt pirmās trīs, četras dienas pēc procedūras, lai „iestādītais” matiņš ieaugtos, tāpēc šo dienu laikā transplantētajiem matiem nedrīkst skarties klāt, jo pastāv risks tos netīšām izraut ārā. Uz darbu pēc šādas procedūras var doties jau pēc pāris dienām, ja nejūtat diskumfortu, bet no aktīvas sportošanas, kā arī no baseina un pirts apmeklēšanas, kas izraisa spēcīgu galvas ādas svīšanu, būtu jāizvairās vismaz 10 dienas pēc procedūras.  Turpretī pelde sālsūdenī ir iespējama jau sākot no 4. dienas pēc procedūras. Galvu pirmo reizi ir jāmazā 4. dienā pēc procedūras, speciālisti iedod pacientam speciālu saudzējošo šampūnu, ko izmantot galvas mazgāšanai pirmajās reizēs.

Matu pārstādīšanas procedūru varat veikt jebkurā sezonā, piemēroti ir visi gadalaiki. Tomēr speciālisti iesaka pēc procedūras vilkt cepuri, kuru iedod līdzi. Tā ir sportiska veida cepure ar nagu, kas tur formu, neļaujot nekam no apkārtējās vides piekļūt jauniestādītajiem matiņiem, kas pirmās 3-4 dienas ir īpaši jāpasaudzē, izejot no mājas, kamēr tie ieaugas. Cepures nēsāšana nav obligāta, bet gan vēlama.

Procedūrā pārstādītie mati saglabāsies un vairs neizkritīs, jo no pakauša izņemtie mati ir izturīgi pret DHT hormonu, kas izraisa matu izkrišanu pārējās galvas daļās. Lai mati ieaugtu, nepieciešams laiks. Pēc procedūras daļa pārstādīto matu izkritīs 3-6 nedēļu laikā, un sāks ataugt aptuveni 2-4 mēnešu laikā. Pusgada  laikā būs atauguši aptuveni 50 % pārstādīto matu un 100% gala rezultāts – dabiski, veselīgi un spēcīgi mati - būs redzams gada vai 14 mēnešu laikā.

Procedūra uzacu, bārdas un ūsu pārstādīšanai noris līdzīgi kā galvas matu pārstādīšanas gadījumā, atšķiras vien pārstādāmo matiņu daudzums – tiek pārstādīts pa vienam matiņam to dabīgajā augšanas leņķī.

Kopējās procedūras izmaksas atkarīgas no nepieciešamo graftu skaita, bet to precīzu daudzumu iespējams noteikt konsultācijā.

Ja jums radusies interese par matu pārstādīšanu jeb transplantāciju, vairāk varat uzzināt mājas lapā www.premiumhair.lv, kā arī sazinoties e-pastā: hairtransplant@premiummedical.lv vai  info@premiummedical.lv un pa tālruni: 66011160, 24881111

Ja jums radusies interese pirms konsultācijas noskaidrot iespējamās procedūras izmaksas, lūdzam nosūtīt bildes (kopumā 5 savas galvas bildes
- bez sejas, izstieptas rokas attālumā no priekšpuses, abiem sāniem, augšpuses un pakauša) uz e-pastu hairtransplant@premiummedical.lv. Mēs jums vienas darba dienas laikā nosūtīsim aptuvenu izmaksu aprēķinu un nepieciešamo graftu daudzumu.