ru lv
Viss, kas jāzina par matu transplantāciju

Viss, kas jāzina par matu transplantāciju

Mūsdienās matu pārstādīšanas procedūra ir lieliski apgūta, turklāt pārstādīšanai nepieciešami savi, nevis sveši mati. Par to, kā norit matu pārstādīšana un kas ir “izmisuma pārstādīšana”, intervijā ar LR 4 pastāstīja matu pārstādīšanas projekta vadītājs, klientu konsultants Vadims Desjatskis.

Mums uz galvas ir vidēji no 150 līdz 200 tūkstoš matu, un dažādu matu izkrišanas pakāpju – no pirmās līdz sestajai – gadījumā nepieciešami no viena līdz 5 – 7 tūkstošiem matu, lai panāktu labu estētisku efektu. Ja donorzonā nav vajadzīgā matu daudzuma, tad procedūra, diemžēl, nav iespējama. Taču ir vēl viena nianse – mēs veicam, kā es to saucu, “izmisuma pārstādīšanas” procedūru, kad nav iespējams paņemt pietiekami daudz matu donorzonā, uz pakauša. Tad mēs mēģinām tos iegūt arī no citām ķermeņa daļām kā krūtis, kājas un rokas. No šīm zonām iespējams iegūt matu folikulus un pārstādīt tos problēmzonā.

Vai cilvēki pēc ķīmijterapijas arī var izmantot šo procedūru?

Diemžēl, nē. Mēs rekomendējam pagaidīt kādu laiku, matiem vajadzētu atjaunoties pašiem, taču, ja tas nenotiek, tad vairs nav iespējams veikt pārstādīšanu, jo ķīmijterapijas laikā izkrīt visi mati galvas ādas zonā, tātad – vairs nav donorzonas.

Jūs jau iesākāt stāstīt, kas tā ir par procedūru. Tīri tehniski – kā tā noris?

Procedūra noris trīs etapos: pirmais etaps – atsāpināšana un matu folikulu iegūšana no donorzonas. Vēlos piebilst, ka šī procedūra nemaz nav sāpīga.

Otrais etaps – problēmzonas sagatavošana matu pārstādīšanai. Mēs veidojam mikrogriezumiņus, kuros tiks pārstādīti matu folikuli.

Un attiecīgi trešais etaps – sagatavoto matu folikulu pārstādīšanas procedūra.

Un kā noris matu folikulu iegūšana?

 Tās tiek iegūtas, izmantojot mikroinstrumentu. Mūsu klīnikā procedūra tiek veikta manuāli, tas ir – ar rokām, kas garantē saudzējošu folikulu ekstrakciju.

Kā es noprotu – akurāti tiek iegūti mati no vienas zonas…

Ar speciālu mikroinstrumentu. Ar šo instrumentu tiek veikts mikrogriezums gar mata stiebru līdz mata saknei, vai, vienkāršāk runājot, līdz vietai, no kurienes sāk augt mats, gar pašu matu, matiņš tiek izgriezts un akurāti ar pinceti izvilkts ārā, pēc kā tas tiek ielikts speciālā traukā ar fizioloģisko šķīdumu un ledu. Viss noris pēc tāda paša principa kā jebkura transplantācija, t.i. sagatavotie matu folikuli tiek uzglabāti uz ledus līdz tie tiks pārstādīti problēmzonā. Mēs cenšamies samazināt to uzglabāšanas laiku, tā var būt stunda vai divas pirms tie tiek pārstādīti problēmzonā.  

Ja teikto vienkāršo, tad mati tiek izvilkti no vienas galvas ādas daļas un tiek pārstādīti citā, pareizi?

Tieši tā!

Grafts – tā ir vairāku matu sīpoliņu vienība. Mēs veidojam graftus no viena līdz četriem matu sīpoliņiem. Vienkāršāk runājot, to var nosaukt par krūmiņu. Ja tiek pārstādīts, teiksim, tūkstoš graftu, tad no tiem izaugs vidēji no diviem tūkstošiem līdz trīs tūkstošiem matiņu. Tas sniedz matu biezumu, kas nepieciešams estētiskam izskatam. Vidēji procedūrās tiek izmantoti no 1000 līdz 3000 grafti.

Man šķiet, ka visiem cilvēkiem ir priekšstats par to, kā vispārīgi notiek stādīšana, piemēram, augu stādīšana, taču galvas āda nepavisam nav zeme, kuru var piebērt klāt vai blietēt, lai tajā nostiprinātos mazs dēsts. Interesanti, kā noris matu ieaugšana – ja izveidots caurumiņš, kā tas sadzīst?

Cilvēkiem galvas matainajā zonā ir daudz asinsvadu, tas ir pirmkārt, otrkārt,  mikrogriezumiem nevajag likt šuves pēc graftu pārstādīšanas, mikrogriezumi tiek veikti ar seškārtēju optisko palielinājumu.

Tātad sanāk, ka praktiski viss uzreiz sadzīst?

Jā, mēs ļaujam pacientam mazgāt matus pēc trīs vai četrām dienām, bet pēc nedēļas jau ir iespējams griezt matus. Šis ir laika periods, kurā sadzīst āda un visi griezumiņi, un, principā, mati vairs nevar izkrist.

Jūs jau minējāt, ka šī procedūra ir nesāpīga, taču noteikti tiek veikta kaut kāda atsāpināšana?

Tiek veikt anestēzija līdzīgi kā pie stomatologa, t.i. pacients saglabā justspēju un jūt, kā viņam pieskaras un kaut kas tiek veikts, dzird skaņas, īsāk sakot, pacients atrodas pie pilnas apziņas, taču sāpju sajūtu nav. Procedūras laikā pacients var skatīties televizoru, klausīties radio, runāt pa telefonu, tam nav nekādu ierobežojumu. Tātad cilvēks procedūras laikā netiek atrauts no apkārtējās pasaules un var pat attālināti strādāt.

Cik noprotu, reabilitācijas periods ir ļoti īss, ja jau pēc nedēļas var griezt matus, tātad tie sāk augt praktiski uzreiz?

Jā, mats turpina augt uzreiz pēc pārstādīšanas, un par to mēs uzreiz brīdinām savus pacientus – mēneša laikā mats turpinās augt, veidosies “ezītis”, taču pēc mēneša kaut kāda matu daļa, līdz 60%, var izkrist. Izkrīt mata stiebrs, taču sīpoliņš paliek, tas notiek, lai sīpoliņš spētu piestiprināties pie asinsvadiņiem, audiem, kas to “baros”, un vidēji 2 – 3 mēnesī pēc pārstādīšanas (tas ir ļoti individuāli) sākas pilnvērtīga matu augšana. Ir jāsaprot, ka viss, kas saistīts ar matiem, prasa ilgu laiku – gan ārstēšana, gan procedūras. Ceturtajā mēnesī izaug vidēji 20 – 30% pārstādīto matu, un, ja šajā zonā ir kaut kāds matu daudzums, kas tur bijis pirms pārstādīšanas, tad procedūras efekts būs pamanāms. Bet sešu līdz septiņu mēnešu laikā izaug jau 50 – 60% pārstādīto matu. Turpmāk katru mēnesi par 10% palielinās izaugušo matu daudzums.

100% rezultāts pēc matu pārstādīšanas tiek sasniegts pēc 12 – 15 mēnešiem, kad izaug visi mati, kuri tika pārstādīti.

Bieži pietiek ar vienu procedūru, lai koriģētu problēmzonu. Tas atkal ir atkarīgs no matu struktūras – ja mats ir tumšs un biezs, tad jau procedūras sākumā nepieciešams mazāk matu folikulu, un jau pēc pusgada būs manāms rezultāts.

Mūsu pacienti lielās, ka pēc pusgada cilvēki jautā, kas viņos ir mainījies, tas ir, cilvēki ne vienmēr pamana šīs konkrētās pārmaiņas, un pārstādīšana arī praktiski nav manāma. Mūsu pacienti ir stāstījuši, ka dažreiz ir pat nācies mainīt pases fotogrāfiju. Mums bija 60 gadīgs pacients, un viņam tika veikta matu pārstādīšana visai lielā apjomā, tas ir, viņš bija pilnībā plikpaurains, un pēc kāda laika pēc pārstādīšanas muitā viņam palūdza nomainīt pases bildi, jo viņš bija kļuvis neatpazīstams. Dažu gadu laikā vīrietim izauga mati, viņš pats ievērojami izmainījām un izskatījās jaunāks.

Tas ir visai kuriozs gadījums, bet tas pierāda, ka procedūra ir iedarbīga.

Bieži pēc matu pārstādīšanas procedūras cilvēki pērk sev jaunas ķemmes. Cilvēki, kuri pirms procedūras nelietoja ķemmes piecus, sešus vai pat desmit gadus, bet pēc pārstādīšanas sāk nēsāt ķemmi gandrīz vai krekla kabatā.

Tāpat mēs veicam matu pārstādīšanu uz rētām, pēc apdegumiem vai operācijām. Ir procedūra, kas ļauj kosmētiski nomaskēt visus šos defektus. Uz rētām un uz vietās, kurās neaug mati, bet kādreiz ir bijuši, pārstādītie mati ieaug. Vienīgi šādā gadījumā pirmajā procedūras reizē problēmzonā tiek pārstādīts neliels matu daudzums, lai pārliecinātos, ka tajā ir pietiekama asinscirkulācija, lai pārliecinātos, ka jaunie mati tur ieaugs.

Mēs nepārstādām uzreiz visu vajadzīgo matu daudzumu uz pacienta rētas tikai tāpēc, lai nopelnītu naudu, palaistu pacientu mājās, bet mati problēmzonā neieaug. Pirmajā reizē var pārstādīt līdz 100 vienībām, un, ja pēc četriem mēnešiem pacients ierodas, un ir redzams, ka mati sākuši augt, tātad viss ir labi, un mēs veicam pilna apjoma procedūru un uzlabojam cilvēkam dzīvi.

Mums ir bijuši pacienti, kuriem 60% galvas matainās daļas bija apdedzināta ar ūdeni, veca trauma.

Principā šādas rētas atšķiras ar to, ka āda deformējas un liekas, ka nekas tur vairs nevarētu augt. Bet izrādās, ka var, vai arī nepieciešama šīs ādas pārstādīšana?

Nē, ādas pārstādīšana nav nepieciešama, tiek veikta tikai matu pārstādīšana, kad galvas āda jau ir sadzijusi. Vienīgais, kas ir nepieciešams, ir kārtīga asinsrite rētas apvidū. Ja rēta ir “sausa”, tad tajā nav iespējams pārstādīt matus, bet, ja asinsapgāde nav traucēta, tad iespēja, ka problēmzonā matu folikulas ieaugs, paaugstinās līdz 100%.

Tātad, tēlaini izsakoties, arī rēta var būt laba augsne priekš folikuliem?

Tieši tā! Principā ir iespējams pārstādīt matu no jebkura punkta jebkurā citā punktā, vienīgā nianse ir tajā, ka ieaug tikai paša pacienta mati. Cita cilvēka matus pārstādīt nav iespējams. Pat tika veikts eksperiments, kura laikā mēģināja pārstādīt matus no vienas olšūnas dvīņa citam, un nekas nesanāca.

Iespējams, ka nākotnē varētu atklāt matu grupas, gluži kā asinsgrupas, taču tie ir tikai mani minējumi.

Kādos gadījumos arī savu matu folikuli var neieaugt?

Ir saslimšana, kuras gadījumā nav iespējama matu pārstādīšana – tā ir alopēcija areata, vienīgais gadījums, jo slimība ir hroniska, noris ar recidīviem, un tikai pēc kāda laika tur atjaunojas mati.

Vai lielākā cilvēku daļa, kas pie jums vēršas, ir vīrieši?

Jā, lielākoties – vīrieši, bet arī sievietes mēdz ierasties, jo mēs veicam arī uzacu pārstādīšanu, un biezas uzacis tagad ir modē, tāpēc šī procedūra arī ir ļoti pieprasīta.

Tāpat mēs veicam arī bārdas un ūsu pārstādīšanu. Vīrieši, kuriem nav biezas bārdas, var ievērojami uzlabot tās biezumu.

Kādā vecumā labāk veikt šo procedūru?

Tai nav vecumu ierobežojumu, taču mēs neiesakām to veikt agrā vecumā – 20 – 25 gadus veciem vīriešiem, jo tik agrā vecumā vēl nav zināms, kāda būs matu izkrišanas robeža – mati var turpināt izkrist līdz 35 – 40 gadiem, un, ja priekšpusē mati tiek pārstādīti agrā vecumā, tad pēc vairākiem gadiem matu izkrišana progresēs un paliks tikai pārstādītie mati. Pārstādītais mats vairs nekad neizkritīs, bet, ja matu izkrišanas process ir ielaists, tad mati, kuri netika pārstādīti, kritīs ārā, un paliks tikai pārstādītie, kas neizskatās dabīgi un ne visai estētiski.

Vecākiem cilvēkiem ierobežojumu nav, taču mēs izvairāmies veikt procedūru pacientiem ar cukura diabētu, jo mikrogriezumu dzīšanas process paildzinās. Cukura diabēta slimnieki ietilpst riska zonā, teiksim tā.

Visjaunākais pacients mums bija 14 gadīgs zēns, kuram bija rēta uz galvas. Bet pats vecākais bija 77 gadus vecs vectētiņš, kurš vēlējās sev kuplus matus un saņēma vēlamo rezultātu, tagad viņam ir sirma, pat balts, varētu teikt – matu cepure.