ru lv

Datortomogrāfija

Daudzslāņu datortomogrāfija (kompjūtertomogrāfija jeb CT) - rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu plāna slāņa (0,5-5,0mm) šķērsgriezuma attēli, kurus analizējot, var iegūt dažādus mērījumus, kā arī rekonstruēt attēlus citās plaknēs, kas palīdz izvērtēt orgānu, asinsvadu un citu struktūru anatomiskās īpašības, savstarpējās attiecības un patoloģisko procesu izplatību.

Daudzslāņu CT izmeklēšanu veic:

  • galvas smadzenēm, deguna blakusdobumiem un vidusausij;
  • mugurkaula skriemeļiem un starpskriemeļu diskiem;
  • plaušām un videnei;
  • vēdera dobuma orgāniem, mazā iegurņa orgāniem;
  • kauliem un locītavām;
  • CT angiogrāfija;

Kas notiek procedūras laikā?

Eicot datortomogrāfijas izmeklējumu, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotērentgenspuldze. Izmeklēšana pasientam nav sāpīga un nepatīkama. Tās laikā ļoti svarīgi ir, lai pacients uz izmeklējuma galda nekustētos. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz dažām sekundēm jāaiztur elpa. Procedūras laiks ir ļoti dažāds (15 – 40 minūtes), tas atkarīgs no tā, kāda ķermeņa daļa tiek izmeklēta. Atsevišķos gadījumos izmeklējuma laikā nepieciešams intravenozi ievadīt kontrastvielu, no tās parasti rodas siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība, kas neliecina par bīstamām organisma blakusreakcijām uz kontrastvielu.

Kā sagatvoties procedūrai?

  • Uz vēdera dobuma datortomogrāfijas izmeklēšanu pacients ierodas tukšā dūšā (3 stundas pirms procedūrasneēst). Nepieciešamības gadījumā pirms procedūras pacientam jāiedzer kontrastviela. Tā nav kaitīga un neizsauc nepatīkamas organisma blakusreakcijas.
  • Tā kā veicot datortomogrāfijas izmeklējumu bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, pirms izmeklējuma pacientam nepieciešams noteikt nieru bioķīmiskās analīzes – kreatinīnu un UREA asinīs. Kontrastvielu nedrīkst ievadīt, ja pacientam ir alerģija pret jodu! Šādos gadījumos pacientam iepriekš ir jābrīdina medicīniskais personāls.
  • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detāļas, rotaslietas u.c.

Starojuma deva šīs procedūras laikā ir augstāka, nekā veicot rentgenuzņēmumu, taču izmeklēšanas risks ir minimāls un blakusefektu nav. Izmeklējumu nav ieteicams veikt grūtniecēm.

Premium Medical klīnikas klientiem nodrošinām magnētiskās rezonanses izmeklējumus sadarbībā ar medicīnas iestādē DiaMed un Rīgas 1. slimnīcu.