en ru lv
Datortomogrāfija

Datortomogrāfija

Daudzslāņu datortomogrāfija (kompjūtertomogrāfija jeb CT) - rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu plāna slāņa (0,5-5,0mm) šķērsgriezuma attēli, kurus analizējot, var iegūt dažādus mērījumus, kā arī rekonstruēt attēlus citās plaknēs, kas palīdz izvērtēt orgānu, asinsvadu un citu struktūru anatomiskās īpašības, savstarpējās attiecības un patoloģisko procesu izplatību. Uz datortomogrāfijas izmeklējumu norīko ārstējošais ārsts. Ārsts informē pacientu par veicamām darbībām, kuras tam ir jāveic, lai sagatavotos datortomogrāfijas izmeklējumam.

Daudzslāņu CT izmeklēšanu veic:

  • galvas smadzenēm, deguna blakusdobumiem un vidusausij;
  • angiogrāfija, lai izvērtētu galvas asinsvadus;
  • mugurkaula skriemeļiem un starpskriemeļu diskiem;
  • plaušām un videnei;
  • vēdera dobuma orgāniem, mazā iegurņa orgāniem;
  • kauliem un locītavām u.c.;

Kas notiek procedūras laikā?

Veicot datortomogrāfijas izmeklējumu, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgena spuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga un nepatīkama. Tās laikā ļoti svarīgi ir, lai pacients uz izmeklējuma galda nekustētos. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz dažām sekundēm jāaiztur elpa. Procedūras laiks ir ļoti dažāds (15 – 40 minūtes), tas atkarīgs no tā, kāda ķermeņa daļa tiek izmeklēta. Atsevišķos gadījumos izmeklējuma laikā nepieciešams intravenozi ievadīt kontrastvielu, no tās parasti rodas siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība, kas neliecina par bīstamām organisma blakusreakcijām uz kontrastvielu. Izmeklējuma atbilde sastāv no divām daļām (izmeklējuma attēliem un radiologa apraksta) izmeklējuma attēlus pacients var saņemt uzreiz pēc izmeklējuma veikšanas, izmeklējuma aprakstu pacients saņem 7-10 darba dienu laikā.

Kā sagatvoties procedūrai?

  • Uz vēdera dobuma datortomogrāfijas izmeklēšanu pacients ierodas tukšā dūšā (3 stundas pirms procedūras neēst). Nepieciešamības gadījumā pirms procedūras pacientam vēnā tiek ievadīta kontrastviela. Tā nav kaitīga un neizsauc nepatīkamas organisma blakusreakcijas.
  • Tā kā veicot datortomogrāfijas izmeklējumu bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, tad pirms izmeklējuma pacientam nepieciešams noteikt nieru bioķīmiskās analīzes – kreatinīnu un UREA asinīs. Kontrastvielu nedrīkst ievadīt, ja pacientam ir alerģija pret jodu! Šādos gadījumos pacientam iepriekš ir jābrīdina medicīniskais personāls.
  • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas, rotaslietas u.c.

Starojuma deva šīs procedūras laikā ir augstāka, nekā veicot rentgenuzņēmumu, taču izmeklēšanas risks ir minimāls un blakusefektu nav. Izmeklējumu nav ieteicams veikt grūtniecēm.

Pēc nepieciešamības Premium Medical klīnika klientiem var organizēt pierakstu uz datortomogrāfijas izmeklējumiem sadarbībā ar medicīnas iestādēm DiaMed, ARS un Rīgas 1. slimnīcu. Detalizētākā informācija sazinoties ar Premium Medica klīnikas zvanu centru +371 66011160, +371 24881111 vai elektroniski info@premiummedical.lv