ru lv
Elastogrāfija

Elastogrāfija

Elastogrāfija jeb sonoelastogrāfija ir jaunākā ultrasonogrāfijas (USG) metode, izmeklējums tiek veikts tāpat kā parasts ultraskaņas izmeklējums. Elastogrāfijas laikā ārsts skenē izmeklējamos orgānus, atrodot mezglus vai citas aizdomīgas struktūras, ārsts ieslēdz iekārtas elastogrāfijas režīmu un veic veidojuma audu elastības mērījumus, salīdzinot to elastību ar apkārtējiem audiem.

Elastogrāfiju mūsdienās var izmantot ļoti plaši: vēdera dobuma orgānu aknu, liesas, nieru izmeklēšanā, vairogdziedzera un kakla mīksto audu izmeklēšanā, krūts dziedzeru izmeklēšanā, kā arī muskuļu un cīpslu boj⬠jumu diagnostikā. Izmantojot speciā¬las endokavitālās (ginekoloģiskās un rektālās) zondes, to izmanto arī prostatas, urīnpūšļa, taisnās zarnas, kā arī dzemdes, olnīcu u.c. veidojumu izmeklēšanā. Pacienta sajūtas izmeklējuma laikā arī neatšķiras no sajūtām parasta ultraskaņas izmeklējuma laikā – nav ne sāpju, ne diskomforta.

Sagatvošanās izmeklējumam

Speciāla sagatavošanās nav nepieciešama, izņemot pirms aknu elastogrāfijas izmeklējuma nedrīkst ēst četras stundas. Ja pacients ir paēdis, mērījumus tehniski var veikt, taču tie nebūs korekti, jo mainās aknu asinsplūsma, kas ietekmē blīvuma rādītājus.  Ja plānots veikt vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju ar elastogrāfiju, tad nevar ēst 6 stundas pirms izmeklējuma.

Nepastāv būtiski ierobežojumi šī izmeklējuma veikšanai – to var veikt visās vecuma grupās un arī grūtniecēm.