ru lv
Grūtnieču jautājumi

Grūtnieču jautājumi

Grūtniecības laikā aktuālie jautājumi. Atbildes uz jautājumiem sagatavojuši klīnikas Premium Medical ginekologi dzemdību speciālisti
Kurā grūtniecības nedēļā jāstājas uzskaitē? Un kāpēc? Atvērt
  • Uzskaitē jāstājas līdz 12. grūtniecības nedēļai, lai varētu veikt visas nepieciešamās analīzes, tostarp ģenētiskās, un ultrasonoskopiju. Balstoties uz visu šo informāciju, ārsts var savlaicīgi atklāt un labāk palīdzēt dažādu sarežģījumu gadījumā, kā arī precīzāk aprēķināt paredzamo dzemdību termiņu.
Cik reizes grūtniecības laikā man būs jāapmeklē ginekologs? Kāpēc? Atvērt
  • Valsts programmā ginekologa apmeklējums grūtniecības laikā paredzēts vismaz 6 reizes, taču katrā gadījumā atsevišķi ārsts sastāda savu grūtnieces aprūpes plānu, un bieži var būt situācijas, kad vajadzīgi papildus izmeklējumi vai apmeklējums. Ārsts jāapmeklē tāpēc, lai varētu savlaicīgi atklāt sarežģījumus, kas nenovērsti var kļūt bīstami gan sievietei, gan auglim. Piemēram, ielaista urīnceļu infekcija vai anēmija nelabvēlīgi ietekmē augļa attīstību, bet neatklāts un neārstēts diabēts vai augsts asinsspiediens var būt pat bīstami abu dzīvībām .
Ko ginekologs dara ikmēneša uzraudzības vizītē? Kāpēc? Atvērt
  • Ikmēneša vizītē ginekologs pārrunā ar grūtnieci grūtniecības norisi, uzklausa sūdzības, skaidro analīžu rezultātus, atbild uz daudziem jautājumiem, dod ieteikumus par režīmu un uzturu katrā grūtniecības laika posmā, izmeklē un novērtē vispārējo sievietes stāvokli (vai nav anēmija, augsts asinsspiediens, tūskas); nosver un izvērtē svara pieaugumu; izmēra vēdera apkārtmēru, kas liecina par adekvātu augļa augšanu, nosaka augļa guļu, kas vajadzīga dzemdību plānošanai; veic urīna analīzi, lai nepalaistu garām urīnceļu infekcijas, kuras bieži piemeklē grūtnieces; izklausa augļa sirdsdarbību, kas liecina par augļa labsajūtu, un, balstoties uz iegūto informāciju, nozīmē nepieciešamās analīzes vai papildu izmeklējumus nākamajai reizei.
Vai “smērēšanās” ir normāla parādība grūtniecības laikā? Kādos gadījumos - jā, un kad – nē? Ko darīt? Atvērt
  • Diezgan daudzas sievietes grūtniecības laikā sūdzas par smērēšanos jeb asiņainiem izdalījumiem. Lielākā daļā gadījumu viss beidzas labi, tomēr par „normālu parādību” to saukt nevar, jo dažkārt asiņošana liecina par nopietnām problēmām, tāpēc vienmēr jāgriežas pie ārsta. Bez ārsta apskates nevar pateikt, vai šī smērēšanās ir bīstama vai nē.
Pie kādām manām sajūtām, sūdzībām un simptomiem obligāti jāgriežas pie sava ginekologa vai tuvākajā slimnīcā? Atvērt
  • Pie ārsta jāgriežas tad, ja rodas pēkšņas, stipras, asas sāpes jebkurā vietā vēderā, kas nepāriet, vai spēcīgas velkošas, krampjveidīgas sāpes vēdera lejas daļā, kas pastiprinās, vai asiņošana. Konsultēties ar ārstu vajadzētu arī tad, ja ir kādi nopietni simptomi, kas nav saistīti ar grūtniecību, piemēram, ilgstoša, atkārtota vemšana, augsta temperatūra (virs 38,5) u.c.
Par magne B6, folskābes, dzelzs preparātu un vitamīnu lietošanu – vai visām grūtniecēm to vajag? Atvērt
  • Visām grūtniecēm līdz 12 grūtniecības nedēļai vajag lietot folijskābi, jo tā atbild par augļa nervu sistēmas attīstību. Pārējo vitamīnu lietošanas nepieciešamību izvērtē ginekologs, pamatojoties uz gadalaika, sievietes ēšanas paradumiem un vispārējo stāvokli. Dzelzs preparāti jālieto tad, ja analīzes liecina par mazasinību (arī slēptu) vai tās draudiem. Magnija preparātu lietošanas nepieciešamību arī izvērtē ārsts. Visām visu lietot nevajag, jākonsultējas ar savu ārstu.
Vai apmeklējot Grūtnieču vingrošanas nodarbības es nekaitēšu sev un savam mazulim? Atvērt
  • Grūtnieču vingrošana nekādu ļaunumu mazulim nodarīt nevar, gluži otrādāk. Ja nav grūtniecības pārtraukšanās draudu un ārsts atļauj vingrot, to noteikti vajag darīt. Vingrošana palīdz sagatavoties dzemdībām, tā mazina muguras sāpes, kas bieži parādās grūtniecības laikā, uzlabo vispārējo pašsajūtu un dod papildu enerģiju.
Kas ir I trimestra skrīnings? Kāpēc tāds tiek veikts? Atvērt
  • I trimestra bioķīmiskais skrīnings ir asins analīzes, ko ņem grūtniecei aptuveni 10.grūtniecības nedēļā, nosakot  PAPP-A un brīvā b-HCG līmeni mātes asinīs. Precīzākiem rezultātiem šīs asins analīzes kombinē ar augļa  ultrasonoskopiju 12./13.nedēļā. Lai skrīninga rezultāti būtu precīzāki, svarīgs ir precīzs grūtniecības laiks, grūtnieces svars un vecums, jo, ņemot vērā šos rādītājus un izmeklējuma rezultātus, ar datorprogrammu tiek aprēķināts Dauna sindroma risks.

    Ar pirmā trimestra skrīningu var identificēt apmēram 80% augļu ar ģenētisku patoloģiju, bet diagnosticēto gadījumu skaits palielinās līdz 90%, ja precīzi tiek veikta ultrasonoskopiskā augļu izmeklēšana. Izmaiņas, kuras konstatē ar skrīningmetodēm, vēl nenozīmē iedzimtas patoloģijas diagnozi. Skrīninga mērķis ir savlaicīgi noskaidrot grūtnieču grupu ar risku dzemdēt bērnu ar ģenētiskām slimībām vai iedzimtām augļa attīstības anomālijām. Paaugstināta ģenētiska riska grupas grūtnieces tiek nosūtītas pie ārsta ģenētiķa, lai veiktu papildu izmeklēšanu.
Kā interpretēt „sliktus” I.trimestra skrīninga rezultātus? Atvērt
  • „Slikti” bioķīmiskā skrīninga rezultāti vēl nenozīmē to, ka auglim tiešām ir kāda iedzimta patoloģija. Šie rezultāti rāda tikai risku. Piemēram, par augstu risku uzskata rezultātu 1:50, un tas nozīmē, ka no 50 sievietēm vienai var būt auglis ar ģenētisku slimību. Ja bioķīmiskajā skrīningā un 1.trimestra ultrasonoskopijā konstatē paaugstinātu ģenētisko risku, tad grūtnieci nosūta papildu izmeklējumiem pie ģenētiķa.
Esmu 8. grūtniecības nedēļā,  un man atklāja 4cm lielu cistu! Vai tas nekaitē manai grūtniecībai? parādās sāpes vēdera lejasdaļā, mugurpusē - tajā pusē, kur atklāja cistu. Atvērt
  • Grūtniecības laikā olnīcās darbojas tā sauktais dzeltenais ķermenis, kas ražo progesteronu – grūtniecību sargājošo hormonu. Dažkārt gadās tā, ka ap šo dzelteno ķermeni grūtniecības laikā izveidojas cista. Šādas cistas parasti pašas no sevis līdz 16. nedēļai pamazām uzsūcas, un jāoperē ir reti (tikai tad, ja ļoti lielas). Uz augļa attīstību šīs cistas parasti nekādu sliktu iespaidu neatstāj. Vajadzētu tikai sekot cistas izmēram līdzi ultrasonogrāfijā. Galējo lēmumu, vai un ko darīt ar cistu, pieņems Jūsu ārstu, izvērtējot vēl daudzus citus faktorus.
Vai klīnikā Premium Medical var veikt 4D USG (klīnikas piezīme – augļa vizualizācija ar 4D)? Ko tā dod? Vai neietekmē grūtniecības norisi? Atvērt
  • Jā, klīnikā Premium Medical var veikt 4D USG. Grūtniecības gaitu un augli tā neietekmē. Ar 4D USG var iegūt anatomisku skatu un labi izvērtēt augļa sejiņu (šķeltnes), kaulu patoloģijas, augļa sirdi, utt.
Ko nozīmē „augļa sirdstoņu mērīšana”? Kādos gadījumos un kāpēc to dara? Atvērt
  • Augļa sirdstoņus, sākot no apmēram 12.nedēļas, var izklausīt caur mātes vēderu ar tā saucamo Doplera aparātu. Agrāk to darīja ar stetoskopa palīdzību. Šādā veidā ārsts dzird, cik ātra ir sirdsdarbība un vai tā ir ritmiska. Šādu pārbaudi veic katrā vizītē. Grūtniecības beigās var veikt augļa sirds toņu pierakstu uz papīra lentes, to sauc par kardiotokogrāfiju (KTG).

    KTG pierakstu veic 15-30 minūtes, uz mātes vēdera ir divi detektori: viens reģistrē augļa sirds toņus, otrs – dzemdes aktivitāti. KTG rezultātus izvērtē speciālists, novērtējums ir 10 punktu sistēmā. KTG grūtniecības beigās ir labs un vienkārši veicams augļa labsajūtas rādītājs. Ja KTG novērtējums ir zems, tad ārsts zina, ka jārīkojas, lai auglim palīdzētu; ja KTG rādītāji ir labi – zinām, ka auglis šobrīd jūtas labi.
Ko darīt, ja es baidos dzemdēt, bet mans ginekologs uzskata, ka man nav ginekoloģisku šķēršļu dabiskām dzemdībām? Atvērt
  • Jums būtu jāsaprot, kāpēc baidāties no dzemdībām. Te vislabāk palīdzēs profesionāļa padoms: runājiet ar savu ārstu, ar psihologu, apmeklējiet sagatavošanas nodarbības. Mēs vienmēr baidāmies no tā, ko nezinām. Neziņas kliedēšana palīdzēs šīs bailes pārvarēt. Ja baidāties no sāpēm, tad runājiet ar ārstu par epidurālās anestēzijas iespēju.Ja baidāties būt viena, meklējiet iespēju dzemdēt kopā ar savu izvēlētu ārstu vai vecmāti, vai dūlu. Ja vien nav kādu nopietnu šķēršļu, tad vieglas dabīgas dzemdības ir vislabākais veids, kā bērniņam nākt pasaulē (gan mātei, gan bērnam).
Kā sagatavoties vieglākām dzemdībām? Atvērt
  • Atbild premium Medical ginekoloģe, dzemdību speciāliste Gita Ruttasa.

    Mūsdienās ir vairāki veidi, kā dzemdībās mazināt sāpes un dzemdību pieredzi, vajadzības gadījumā, atvieglot. Lai gan šādu variantu topošās māmiņas patur prātā, vairākums tomēr vēlas pilnībā izjust bērniņa nākšanu pasaulē. Varētu šķist, ka dabiskas un vieglas dzemdības neiet roku rokā, bet šī pieredze lielā mērā ir atkarīga no sievietes pašas, no attieksmes pret dzemdībām un izpratnes par to norisi. Lai nebūtu jātrīc bailēs šī lielā notikuma priekšā, tam jāsagatavo gan savs ķermenis, gan prāts.
Kas topošajai māmiņai jāņem vērā jau grūtniecības laikā, lai sagatvotos vieglākām dzemdībām? Atvērt
  • Topošajām māmiņām visu grūtniecības laiku jāpatur prātā, ka grūtniecības mērķis ir dzemdības un šī mērķa sasniegšanai jāgatavojas visu grūtniecības laiku. Ir ļoti svarīgi grūtniecības laikā nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un ievērot sabalansētu, veselīgu uzturu. Vairs netiek uzskatīts, ka grūtniecei “jāēd par diviem”, tas, protams, būtu sievietes sapnis, ēst visu, ko vēlies un nejust tam sekas, bet nepareizi izvēlēts uzturs atsauksies tiešu uz dzemdībām, kā arī uz sievietes augumu pēc tām. Grūtniecības laikā sievietei katru dienu papildus būtu jāuzņem tikai 200 kalorijas, ko var pielīdzināt vienai bļodiņai ar graudaugu produktiem. Dzemdības no sievietes prasa ne tikai fizisku piepūli, bet arī daudz emocijas, tāpēc emocionālā sagatvošanās ir ļoti nozīmīga. Topošajai māmiņai ir jāspēj nomierināt un iedrošināt prātu, noskaņoties gaidāmajam notikumam. Jo vairāk grūtniece apzinās dzemdību norisi, jo vieglākas tās ir – tas, ko mēs nezinām, mūs biedē, zināšanas mazina bailes.

    Grūtniecības laikā ir jācenšas nodibināt emocionālā saikne ar bērniņu, māmiņai ir jājūtas vienotai ar viņu, tas dzemdībās palīdzēs ļauties saviem instinktiem. Emocionālo saikni var panākt regulāri sarunājoties ar mazulīti, vienu roku uzliekat uz vēdera kur atrodas mazuļa galviņa, bet ar otru glaudat vēderu un sarunājaties. Mazulītis dzird jau no 14 grūtniecības nedēļām. Varat kalusīties sev mīļu mūziku un šo mūziku atskaņot arī dzemdībās, tas palīdzēs radīt patīkamu atmosfēru.

    Dzemdības ir diena, kad bērniņš ienāk pasaulē, tā ir jaundzimušā dzīves pirmā diena un sāpes ir daļa no šī brīnumainā procesa. Jo kontrakcijas ir pilnvērtīgākas, jo mazulītis vieglāk un ātrāk dzimst - tas ir jāapzinās un jāpieņem. Ja topošajai māmiņai ir zems sāpju slieksnis, nevajag baidīties izmantot epidurālo anestēziju vai tā saucamo smiekla gāzi, svarīgākais, lai sieviete būtu saskaņā ar notiekošo.
Kā fiziski var gatavoties dzemdībām, lai atvieglotu dzemdību procesu? Atvērt
  • Lai fiziski sagatavotu savu ķermeni dzemdībām, ir jāievēro diēta. Pie šīs atziņas daudzas māmiņas iespējams sarauc uzacis, bet tā ir skaudrā patiesība. Grūtniecības laiks nav paredzēts, lai našķotos ar visu, ko sirds kāro. Mūsdienās pārtika ir ar augstu enerģijas vērtību un ir ļoti kārdinoši noformēta, saprotams, ka ir grūti no tās atturēties. Ja ļoti kārojas, ik pa laikam var atļauties notiesāt kādu gardumu, bet visu ar mēru. Grūtniecēm būtu jācenšas izslēgt no uztura kviešu un rafinētu ogļhidrātu produktus, kas, kā par nelaimi, atrodas desertos, šokolādē, maizē cepumos utt. Kviešu produkti rada ūdens aizturi organismā, kas var veicināt maksts audu uztūkumu un ierobežot dzemdes kakla vieglu atvēršanos un paplašināšanos. Atsakoties no kviešu produktiem, organismā labāk uzsūksies dzelzs un būs mazāk jālieto dzelzs preperāti. Jācenšas reizi dienā ēst gaļu ar salātiem, tas palīdzēs izvairīties no anēmijas – dzelzs trūkuma. Anēmijas gadījumā audiem ir mazāk skābekļa un tie nevar pilnvērtīgi strādāt, bet dzemdībās ir nepieciešams loti daudz enerģijas. Jācenšas samazināt arī cukura un cukuru saturošu produktu lietošana. Var būt dienas, kad jūtaties neapmierināta un dusmīga par to, ka nevarat ēst visu, ko vēlaties un cik daudz vēlaties, bet jāatceras, ka pašreizējais kompromiss vēlāk atmaksāsies.

    Veselīgu uzturu bez šaubām jākombinē ar fiziskajām aktivitātēm. Daudzas sievietes, iestājoties grūtniecībai, samazina fizisko aktivitāšu daudzumu. Pašā grūtniecības sākumā tas ir saprotams, iespējams nespēks, sliktā dūša vai citas sūdzības neļauj pilnvērtīgi pievērsties dažādām aktivitātēm, bet, ja tas ir tikai slinkums – tam nevajadzētu ļauties. Grūtniecības laikā sievietes strauji pieņemas svarā, un tas ir liels slogs kauliem un locītavām, pareizs uzturs palīdzēs neuzkrāt liekos kilogramus un fiziskās aktivitātes ikdienā neļaus justies kā „bumbai”. Ļoti ieteicamas ir pastaigas. Staigāšanas laikā pie katra soļa tiek kustināta bērna galviņa, kas var pastiept dzemdes kaklu. Vēlams staigāt ritmiskā solī, bet bez aizelšanās, lai pastaigu neizjustu kā apgrūtinājumu. Pastaiga gar jūru vai priežu mežu palīdzēs arī gūt mieru un iekšējo harmoniju. Grūtniecības laikā ieteicama ir peldēšana un grūtnieču ūdens aerobika. Peldēšana palīdz bērnam ieņemt pareizo guļu, kā arī tā atslogo grūtnieces locītavas, tā būs lieliska slodze visai asinsritei. Arī grūtnieču vingrošana būs labs veids kā speciālista pavadībā stiprināt savu fizisko izturību. Lai sievietei būtu vieglas dzemdības, ir svarīgi, lai muguras lejasdaļas, krustu un asteskaula rajona locītavas būtu kustīgas.

    Ik pa laikam vajadzētu izbaudīt grūtnieču masāžu, koncentrējoties uz zonām, kurās izjūtat vislielāko sasprindzinājumu. Var veikt arī masāžu intīmajai zonai ar masāžas eļļas palīdzību, nelielu eļļas daudzums vieglām, cirkulārām kustībām iemasējot starpenes ādā. Vēlams lietot pārbaudītu produkciju, lai eļļas sastāvā nebūtu parabēnu, konservantu un citu ķīmisku piejaukumu
Kā topošajām māmiņām emocionāli sevi noskaņot lielajam notikumam, kā pārvarēt bailes, ja tādas ir radušās? Atvērt
  • Dzemdību process ir ļoti atkarīgs no sievietes psihoemocionālā stāvokļa. Radušās pirmsdzemdību bailes ir iespējams pārvarēt lasot pozitīvus dzemdību stāstus, uzklausot citu sieviešu pieredzi, reizēm uzmundrinājumu var iegūt no mammas, kurai ir bjusi laba dzemdību pieredze. Ieteicams nelasīt internetā slikto par dzemdībām, neveiksmēm dzemdību laikā. Bailes ir lielākais šķērslis vieglām dzemdībām, jo tās atbrīvo adrenalīna hormonu, kas rada muskuļu savilkšanos – tas var apturēt dzemdes kakla atvēršanos un traucēt efektīvas dzemdes kontrakcijas. Mazināt satraukumu un bailes var palīdzēt pareizas elpošanas vingrinājumi.

    Pareiza elpošana dzemdībās novērsīs uzmanību no sāpēm un daudz labāk apgādās grūtnieci un bērnu ar skābekli. Ieteicams apgūt diafragmālo elpošanu. Apsēdieties krēslā vai stāviet kājās, iztaisnojot muguru, ja vēlaties, varat arī apgulties uz grīdas, svarīgi, lai pamatne būtu stingra. Uzlieciet vienu roku uz krūtīm, otru uz vēdera, lēni ieelpojiet caur degunu, skaitot līdz 4. Ieelpas gaisu centieties it kā iespiest vēderā – vēders paceļas kā bumba. Jūs jūtiet, ka uz vēdera uzliktā roka paceļas. Lēni izelpojiet caur muti, skaitot līdz 6. Roka uz vēdera, ar vieglu piespiedienu, var palīdzēt diafragmai nolaisties. Vingrinājumu ieteicams veikt vismaz 1-2 reizes dienā, katru dienu. Tikai tā organisms iemācīsies atpazīt elpošanas relaksējošo iedarbību. Dziļā elpošana labvēlīgi iedarbojas uz veģetatīvo nervu sistēmu, tā mazina trauksmes simptomus un neļaujot tiem pieaugt. Ņemiet vērā, ka praktizējot šo elpošanu izelpai vienmēr jābūt garākai nekā ieelpai.

    Ķermenis instinktīvi zina, kas tam ir jādara, tās ir bailes un satraukums, kas stājas ceļā un liek izjust nervu spriedzi. Lai labāk sagatavotos lielajam notikumam varat apmeklēt arī dzemdību sagatavošanas kursus. Iegūstot vairāk informācijas un izprotot dzemdību procesu, nebūs sajūta, ka dodaties pretī nezināmajam, kas jau ir daļa no baiļu rašanās iemesla. Nodarbības ir lielisks veids kā iesaistīt arī partneri dzemdību gatavošanās procesā, tā ir iespēja vēl vairāk satuvināties.
Kā partneris var palīdzēt atvieglot dzemdību procesu? Atvērt
  • Vīrieša loma ir atbalstīt, gan emocionāli, gan fiziski, īpaši gadījumos,ja sievietei ir sliktas attiecības ar māti, no kuras būtu jāsmeļas pozitīvā pieredze un uzmundrinājums, tad šo uzdevumu vēlams veikt partnerim.

    Tēvs nav fiziski iesaistīts grūtniecībā, bet tas, ka bērna tēvs ir līdzās, ir ārkārtīgi svarīgi partnerei. Sajūta, ka par sievieti rūpējas un lutina viņu, ir ļoti nozīmīga, lai emocionāli sagatavotos dzemdībām. Jo vairāk grūtniece mācēs uzticēties partnerim, jo drošāka viņa būs dzemdībās. Sieviete ir pati savu dzemdību “karaliene” un bieži vien ir vajadzīgs partnera iedrošinājums, lai viņa to apzinātos. Dzemdības ir pāreja no meitas mātē, tas sievietei ir lielo pārmaiņu laiks, tas ir skaistākais laiks viņas dzīvē!
Kā izvairīties no striju veidošanās un kā ar tām cīnīties pēc dzemdībām? Atvērt
  • Atbild Premium Medical kosmētiķe Marina Tkačenko

    Grūtniecības laikā strauji mainās sievietes ķermeņa formas, tās kļūst pilnīgākas un atsevišķās vietās var veidoties saistaudu plīsumi. Zemādas audu plīsumi jeb strijas rodas no pārmērīgas ādas izstiepšanās. Ja āda nav pietiekami elastīga un tajā trūkst kolagēns, tad vietās, kuras visstraujāk reaģē uz svara izmaiņām (uz vēdera priekšējās un sānu sienas, gurniem, roku augšdelmiem, kāju augšstilbiem) varam novērot striju rašanos. Striju veidošanās gan nav atkarīga tikai no ādas elastības pakāpes, to ietekmē vairāki faktori: sievietes vecums, iedzimtība, vispārējais veselības stāvoklis un dzīvesveids, kā arī tas, cik daudz laika un uzmanības tiek veltīts ādas kopšanai grūtniecības laikā. Lai gan strijas pilnībā novērst nav iespējams, kosmetoloģiski var samazināt to veidošanos, sašaurināt esošo striju platumu, censties tās izlīdzināt un panākt, lai āda kopumā izskatītos tvirta un jauneklīga.
Vai ir iespējams ko darīt, lai novērstu to rašanās risku? Atvērt
  • Lai izvairītos no striju veidošanās jau laicīgi ir jāpadomā par ādas aprūpi grūtniecības periodā. Profilaktiska ādas kopšana ir efektīvākais veids, kā izvairīties no strijām un citām ādas problēmām, ir svarīgi spēt izmantot jau mūsos esošos resursus, lai nenāktos mākslīgi Profilakses pamatā ir veselīgs dzīvesveids. 

    Veselīgs un sabalansētu uzturs ir pirmais solis uz labu pašsajūtu un izskatu. Ļietojot veselīgu uzturu, organisms tiek apgādāts ar tam nepieciešamajiem vitamīniem un uzturvielām, vitamīni A, D3, E, omega-3 un omega-6 taukskābes būs tie, kas parūpēsies par labu ādas stāvokli. Lai būtu droša, ka tava ēdienkarte ir sabalansēta un pilnvērtīga, vari ieplānot konsultāciju ar uztura speciālistu, kurš palīdzēs padziļinātāk izprast pareizas ēšanas principus. Ja vitamīni tomēr būs jāuzņem papildus, par to noteikti informēs ārsts, kurš pārzina un seko līdzi jūsu veselības stāvoklim. Ļoti svarīgi ir arī dzert pietiekami daudz ūdens, lai organisms pilnvērtīgi funkcionētu un ādai tiktu  nodrošināts vajadzīgais mitruma līmeni.

    Tā kā uzņemtie vitamīni un uzturvielas galvenokārt tiek izlietotas organisma normālai funkcionēšanai, ādai no uzņemtā atliek pavisam maz. Ādas galvenā funkcija organismā ir aizsargfunkcija, tāpēc mums ir papildus jāpalīdz to uzturēt labā formā, izmantojot dažādus kosmētiskos līdzekļus.  Jau no pirmajiem grūtniecības mēnešiem ir ieteicams ieziest ķermeni ar krēmu vai ķermeņa eļļiņu. Ķermeņa kopšanas līdzekļu piedāvājums ir ļoti plašs, ir iespējams iegādāties speciālus krēmus pret strijām, taču šim nolūkam noderēs arī  barojošs un mitrinošs krēms, ko lietojam ikdienā. Svarīgākais ir krēmu vai eļļiņu ne tikai uzklāt uz ķermeņa, bet to kārtīgi iemasēt, veltīt procesam vairāk laika un uzmanības, tādējādi apmīļojot un aprūpējot gan gaidāmo bērniņu, gan savu ķermeni.

    Lielisks profilakses līdzeklis ir arī kontrastdušas, Šarko dušas, ja vien topošajai māmiņai tās nav nepatīkamas un neizraisa diskomfortu. Nevajadzētu aizmirst arī par fiziskajām aktivitātēm, iespējami daudz vēlams uzturēties svaigā gaisā, iet garās pastaigās vai apmeklēt ārstniecisko vingrošanu.
Ja strijas tomēr izveidojušās, vai tās var mazināt ar kādām procedūrām, kosmētiskiem līdzekļiem? Atvērt
  • Ja strijas tomēr ir izveidojušās un ir vēlme tās samazināt, tad to ir vēlams darīt pēc iespējas ātrāk, kamēr strijas vēl ir salīdzinoši svaigas un vieglāk aprūpējamas. Protams, izvēloties kosmētisko procedūru, jāņem vērā, vai barojat jaundzimušo ar krūti. Ja esat ar krūti barojoša māmiņa, tad pirms jebkādu kosmētisko procedūru veikšanas ir nepieciešama konsultācija ar savu ārstu.

    Viena no izplatītākajām striju samazināšanas procedūrām ir ķermeņa masāža.  Atkarībā no masāžas veida, tā palīdzēs pēc dzemdībām atjaunot ādas elasticitāti, nostiprināt muskulatūru un stimulēt ādas asinsriti, kas savukārt veicinās kolagēna veidošanos. Ādas tonusa uzlabošanai ieteicamas ir ķermeņa ietīšanas procedūras, vakuuma masāža, limfodrenāžas masāža, arī ķermeņa pīlingi (AHA, ķīmiskie un abrazīvie pīlingi) palīdzēs samazināt izveidojušās strijas. Jāņem vērā, ka šīs procedūras ir jāveic kursa veidā, ar vienu vai divām masāžās nebūs pietiekami, kā arī, ķermeņa procedūras vajag kombinēt ar regulārām fiziskajām aktivitātēm (pastaigām, peldēm baseinā vai ārstniecisko vingrošanu) un sabalansētu, veselīgu uzturu.   

    Nereti striju samazināšanai izmanto ķermeņa mezoterapiju. Šīs procedūras laikā zemādā tiek injicētas dabīgas, bioloģiski aktīvas vielas, kas stimulē ādas pašatjaunošanos, ādas elastību un tonusu. Procedūras norisē tiek izmantotas mikroadatas ar kuru palīdzību zem ķermeņa ādas tiek ievadīti augu un dzīvnieku valsts ekstrakti, vitamīni, aminoskābes un minerālvielas, kas injekciju veidā iedarbojas daudz efektīvāk nekā tradicionālie kosmētiskie līdzekļi. Nokļūstot zem ādas, aktīvās vielas veic savu iedarbību noteiktās ķermeņa vietās – mezoterapijas preperāti tiek ievadīti mazās devās tieši problēmzonās. Atkarībā no vēlamā efekta, ir iespējams izvelēties arī dažādus mezoterapijas kokteiļus. Arī šī procedūra jāveic kursa veidā, kā arī vēlams veikt profilaksi – procedūru atkārtošanu ik pēc 3 – 6 mēnešiem.

    Viena no mūsdienīgākajām procedūrām ar kuras palīdzību efektīvi iespējams samazināt strijas ir plazmoliftings jeb I-PRF. Tā ir progresīva ārstēšanas metode, kas palīdz atjaunot ādu un uzlabot tās stāvokli. Šīs metodes galvenā priekšrocība ir izslēgtais blakusparādību risks, jo tiek izmantotas paša pacienta asinis, kurām netiek pievienotas citas ķīmiskas vielas, līdz ar to nepastāv arī alerģisku reakciju vai infekciju risks.  Tā ir droša un dabiska metode, kas ļauj uzlabot ādas stāvokli un izskatu, balstoties uz paša pacienta resursiem. Turklāt procedūras laikā pacients var izjust tikai nelielu diskomfortu, jo tiek izmantotas smalkākās adatas, kas praktiski neizraisa sāpes. Procedūras laikā pēc veselības stāvokļa izpētes pacientam no vēnas tiek paņemtas asinis (aptuveni 15-30ml), tad ar centrifūgas palīdzību tiek izdalīta vērtīgā, ar trombocītiem bagātinātā plazma. Atdalītā plazma ar injekciju palīdzību tiek ievadīta problemātiskajās zonās.  Tādējādi tiek panākts, ka nelielā asins daudzumā ir būtiski lielāka trombocītu augšanas faktoru un cilmes šūnu koncentrācija, un tie iedarbojas tieši uz problēmzonu. I-PRF asins plazmu kosmetoloģijā izmanto, lai atjaunotu un piešķirtu dzīvīgumu sausai un nogurušai ādai, uzlabotu problemātisku ādu, rētu un striju gadījumā.