ru lv
Droša vide žilbinošam smaidam

Droša vide žilbinošam smaidam

Tas nevienam nebūs pārsteigums – cilvēki lielākoties izjūt bailes no zobārsta. Reizēm šīm emocijām ir saikne ar traumatisku pieredzi bērnībā, citreiz tās ir neskaidras, pat neracionālas izjūtas, kas rūpes par skaistu smaidu liek atlikt vēl un vēl. Tāpēc interesanti satikt zobārsti, kura, to apzinoties, iekārtojusi klīniku, kurā ikviens justos ērti un droši.

Ar Premium Medical zobārstniecības klīnikas Premium Dental vadītāju Sabīnu Ivanovu runājām par zobiem veselīgu diētu, kāpēc 50+ ir īstais laiks apmeklēt ortodontu, kas aktuāls zobu modē un ko nekad nedarīt, dodoties pie zobārsta.

Cik lielā mērā slikti zobi ir ģenētikas, cik – sliktas higiēnas sekas?

Zobu veselība ir daudzpusīgs jēdziens – nozīme ir gan ģenētikai, gan regulārai zobu tīrīšanai un zobārsta apmeklējumiem. Un arī tam, vai ievērojam atbilstošu, zobiem veselīgu diētu.

Kāda tā ir?

Zobu veselība ir cieši saistīta ar uzturu. Lai zobā veidotos bojājumi, vajadzīgas trīs lietas: zobs, mikrobs un barība šim mikrobam. Par to parūpējas ogļhidrāti, tātad saldumi un miltu izstrādājumi. Tiem pēc maltītes ir tendence lipt pie zobiem, uzkrāties to starpās un sašķelties līdz vienkāršajiem cukuriem. Tā mikrobi tos var izmantot savām vajadzībām. Zobiem veselīga diēta iekļauj sabalansētu uzturu. Tā ir daudzveidīga maltīte no visām uzturvielu grupām, kas satur pilngraudu produktus, dārzeņus, augļus, olbaltumvielas, piena produktus un arī labos taukus.

Pēc jūsu novērojumiem, kas mūsdienās vairāk rūpējas par savu smaidu – dāmas, kungi?

Noteikti sievietes vecumā pēc trīsdesmit gadiem. Man ir prieks arī par vīriešiem, kuri nāk pēc pašu iniciatīvas, nevis sāpju, sievas vai mammas motivēti. Jā, arī kungi sāk arvien vairāk aizdomāties par savu veselību un izskatu.

Vai ir kāda konkrēta vecuma grupa, kad notiek tāds kā klikšķis?

Tā varētu teikt. Visdrīzāk tas saistīts ar brīdi, kad cilvēks sasniedz zināmu izpratni par dzīves kvalitātes pamatvērtību un materiālu patstāvību, kas dod iespēju vairāk investēt sevī.

Kā mainās cilvēks, kad sāk piedomāt par saviem zobiem? Ezoterikā zobi tiek asociēti ar dzīvības spēku, no skaistumkopšanas viedokļa zināms, ka pareizs sakodiens nodrošina, lai sejas ovāls ilgāk būtu jaunavīgs.

Zobi ir ārkārtīgi būtisks instruments ēdiena sakošļāšanai, tomēr reti kurš aizdomājas par to funkcionālo pusi, kā arī to, ko pieminēji – sejas ovāla noslīdēšanu. Vairāk pie zobārsta vēršas pēc tā saucamās redzamās zobu daļas vai arī salabot to, kas sāp.

Kas ir zobu redzamā daļa?

Pirmie pieci no katras puses augšējie un apakšējie, tātad kopā divdesmit zobi. Tā ir tā estētiskā zona. Bet veselībai ir ārkārtīgi būtiski, lai arī tie zobi, kurus citi neredz, mums labi funkcionētu, pretējā gadījumā arī priekšējie ilgi neturēs un nespēs tikt galā ar tiem uzlikto slodzi.

Kāpēc lai cilvēki negribētu sakārtot visu uzreiz?

Iespējams, tāpēc, ka viņos jau tīri ģenētiskā līmenī ir šīs bailes no zobārsta, un tad reizēm šķiet, ka mazāk ir labāk. Agrāk nemaz nezināju, ka cilvēki tā jūtas. Man pašai bērnībā bija tikai pozitīva pieredze, bet, sākot strādāt par zobārsti, saskāros ar pacientu iepriekšējām smagām pieredzēm. Tādēļ, veidojot klīniku, bija ārkārtīgi būtiski radīt vidi, kur cilvēkiem būtu drošības sajūta un vēlme atgriezties.

Kā to panācāt?

Te ir mājīgi, te smaržo pēc kafijas, nevis pēc zobārstniecības. Ir sajūta – par mani parūpēsies, šeit ir droši. Mums ir brīva, draudzīga gaisotne, elpojošs interjers, un tas dod sajūtu – esmu atnācis uz patīkamu procedūru.

Kādas patlaban ir tendences zobu modē?

Pirmais – ir atgriezušies kristāli. Ja pirms desmit gadiem tas bija mazs akcentiņš uz sānu zoba, tad tagad aktuāla teju kreļļu virtene uz visiem zobiem – tā, lai mirdz pa gabalu. Dažādu lielumu, formu, pat figūras. Otra tendence ir zobu taisnošana un sakodiena korekcija. Interesanti – agrāk mērķauditorija bija pusaudži, bet tagad to vairāk dara cilvēki pēc trīsdesmit gadu vecuma. Arī piecdesmit, sešdesmit un vairāk gadu nav šķērslis­ tikt pie skaista smaida. Kā trešā tendence jānosauc estētika jeb venīri. Bet, ja agrāk bieži izvēlējās visbaltākos toņus, kādi vien bija pieejami, tagad priekšroka tiek dota dabiskam, teju ideālam smaidam.

Kāds būtu šis ideālais smaids?

Tas ir jaunības smaids, kad zobi atrodas tādā sakodienā, kādā tiem vajadzētu būt no dabas. To var panākt, bet ar lielu darbu.

Vai taisnība, ka katram cilvēkam ir individuāla zobu sakņu sistēma?

Jā. Katram cilvēkam, katram zobam. Katrs zobs ir unikāls gadījums. Tāpat kā pirkstu nospiedumi.

Atgriežoties pie tā, ka sakodienu var mainīt arī dzīves otrajā pusē, – tā ir laba ziņa, ņemot vērā, ka sievietēm grūtniecības laikā nereti bojājas ne vien zobi, bet arī mainās sakodiens…

Tas, ko piedzīvo sievietes organisms grūtniecības laikā, nav tā īsi aprakstāms. Mainās hormonālā vide, siekalu sastāvs un līdz ar to arī mikroflora mutē. Rodas bojājumi. Arī tīri fizioloģiski, hormonu iespaidā, sievietēm šuves starp kauliem kļūst daudz elastīgākas, var parādīties problēmas gan žokļa locītavās, gan arī sabīdīties zobi. Tomēr viss ir labojams. Pēc breketēm, kapēm zobu taisnošanai var nākt, ne tikai sagaidot bērnus, bet arī mazbērnus – nevis tikai ar domu, lai man būtu taisni zobi, bet gādājot par to, lai zobi maksimāli ilgi kalpotu veselībai. Runājot par grūtniecību, interesanti, ka mazulim vēl mātes vēderā, septītajā grūtniecības nedēļā, var redzēt zobu aizmetnīšus – tie izskatās ļoti skaisti. Bet līdz ar to mēdz būt arī iedzimtie zobu defekti, kas izveidojušies šajā periodā vai nu mātes saslimšanas, vai uztura dēļ.

Kā varētu mazināt sevī kaunu atnākt pie zobārsta? Reizēm ir sajūta­– nu ko tad es, gan jau iztikšu,­ kā ir…

Bet šajā ķermenī tā taču ir tava vienīgā dzīve! Citas nemaz nebūs! Jāatzīst, šādu kauna izjūtu esmu novērojusi arī gados jauniem pacientiem. Vienmēr cenšos atbalstīt un dot iespēju justies iespējami ērti, lai varētu veikt profesionālu zobu aprūpi.

Ko jūs kā zobārste neesat gatava darīt?

Upurēt veselus zobus tā saucamā skaistuma vārdā. Kad cilvēkam viss ir dabiski labi, bet rodas vēlme kaut ko mainīt tikai modes dēļ. Mans mīļākais darbības lauks ir zoba dabiskā atjaunošana ar kompozītu un darbs ar mikroskopu jeb mikroskopiskā zobārstniecība.

Ko nekad nevajadzētu darīt, nākot pie zobārsta?

Pašam noteikt diagnozi un ārstēšanas plānu, meklējot informāciju internetā. Un lietot alkoholu pirms vizītes ar domu nomierināties. Tas nepalīdzēs procesam, tikai kaitēs.

E-PIERAKSTS