ru lv
Gerda Lielause: Mazuļa attīstība pirmajos dzīves mēnešos

Gerda Lielause: Mazuļa attīstība pirmajos dzīves mēnešos

Līdz gada vecumam mazulis attīstās neticami ātri, tāpēc šajā posmā ir īpaši svarīgi novērot, lai mazuļa attīstība ritētu pareizi. Kāpēc ir svarīgi uzticēt šo novērošanu ģimenes ārstiem-pediatriem – par to intervijā raidījumam “Māmiņu rīti ar Gundegu Rozi” stāsta ģimenes ārste-pediatre Gerda Lielause.

Pirmajā dzīves gadā mazulis tiešām attīstās pa dienām, un tad mammas seko līdzi, vai viss atbilst tabulām, vai viss ir perfekti. Gribās jautāt – vai tiešām pirmajā dzīves gadā mazulim jāattīstās kā pēc tabulas?

Noteikti ir pamatlietas, kuras mēs skatāmies burtiski kā pēc grāmatas, tādēļ pirmajā pusgadā ir ļoti svarīgi bērnu atrādīt ģimenes ārstam-pediatram katru mēnesi. Ja rodas kādas neskaidrības vai bažas par mazuļa veselību – vienmēr uzsveru, lai vecāki uzreiz zvana vai raksta, vai atnāk pie ārsta.

Līdz kādam vecumam ir šis “kritiskais periods”, kad bērniņš jāuzrauga īpaši cītīgi?

Kad bērns ir veiksmīgi attīstījies līdz sešiem mēnešiem, tad mēs ļaujam apmeklēt ārstu retāk, reizi divos mēnešos.

Kādas apsekošanas noteikti jāveic, lai secinātu, ka bērniņš aug vesels?

Kad mazulis ir sasniedzis 2,5 – 3 mēnešus , es vienmēr papildus ikmēneša apskatei rekomendēju veikt sonogrāfijas izmeklējumus – vēdera dobumam un gūžu locītavām, kā arī neirosonogrāfiju. Ja šie izmeklējumi ir veikti un viss ir kārtībā, tad satraukumu nav un zinām, ka neesam palaiduši garām kādu pamatproblēmu, kas vēl nav izpaudusies.

Vai ir kāds speciālists, izņemot ģimenes ārstu-pediatru, pie kura vajadzētu doties ar bērniņu gada vecumā?

Gada vecumā noteikti būtu jādodas pie acu ārsta, jo šajā vecumā ārsts var atklāt kādas slēptas kaites. Reizēm no malas viss šķiet labi, taču ārsts padziļinātā izpētē kaut ko atrod. Tas ir ļoti svarīgi, jo nepilnību vai kaiti ir iespējams savlaicīgi koriģēt.

Cik liela loma ir vecāku aktīvai līdzdalībai mazuļa veselīgā attīstībā?

Vecākiem noteikti jāpiedalās bērniņa attīstībā, daudz jārunā ar viņu, savlaicīgi jāievieš atbilstoši piebarojumi (jau no 4 mēnešu vecuma). Tāpat ir vajadzīgas regulāras pastaigas un vannošanas – ne tikai higiēnas dēļ, ūdens arī ļoti labi palīdz bērnam attīstīties un sniedz jaunas izjūtas, nomierina un atslābina. Dažreiz dzirdēts pieņēmums, ka tad, kad ir 3 vai 4 bērni, tad viņi paši augs, bet tā nav. Aplami domāt “šis man ir trešais bērniņš, es jau visu zinu”, diemžēl tas var rezultēties ar paviršāku attieksmi pret mazuli. Tāpēc noteikti uzsveru, ka jāsazinās ar savu ģimenes ārstu-pediatru arī šķietamu sīkumu gadījumā, jo ārsts zina, vai tie tiešām ir sīkumi vai arī kaut kas, ko vajag ārstēt vai koriģēt.

Klīnikā Premium Medical Jūs varat būt droši, ka saņemsiet nepieciešamo palīdzību Jums ērtā laikā, jo mēs rūpējamies ne vien par visas ģimenes veselību, bet arī komfortu!

E-PIERAKSTS