Vasaras karstums ir īpaši labvēlīgs laiks caureju un sliktu dūšu izraisošām baktērijām un vīrusiem. Kā atšķirt vīrusu vai bakteriālu saslimšanu no vienkārši sliktas pašsajūtas, ko darīt saslimšanas gadījumā un – pats galvenais – kā sevi pasargāt? Stāsta klīnikas Premium Medical ģimenes ārste Gerda Lielause.
Dažkārt cilvēki kļūdaini jauc mīkstu vēdera izeju ar caureju – mīkstu vēdera izeju var izraisīt nepareiza ēšana vai stress un tā nav nopietns drauds veselībai, turpretim caureju izraisa vīrusi (visbiežāk - enterovīruss un rotavīruss) vai baktērijas (salmoneloze un dizentērija). Caureja ir masīva, ūdeņaina, ar gļotām un asinīm 4-5 reizes dienā, ar sliktu pašsajūtu, vēdersāpēm, vemšanu, kā arī vispārēju nespēku un paaugstinātu temperatūru. Turklāt tā izraisa nopietnu organisma atūdeņošanos un var būt bīstama, it īpaši maziem bērniem un senioriem.
Ja tomēr gadījies dabūt “ātras kājas”, ir svarīgi negaidīt, kad tas pāries pats no sevis, bet rīkoties – sazināties ar savu ģimenes ārstu un uzsākt ārstēšanos!
Vērsieties pie neatliekamās medicīniskās palīdzības, ja caureja ir īpaši masīva, izraisa izteiktu nespēku, sāpes vēderā ir stipras un lēkmjveida!
Esiet atbildīgi un saudzējiet savu un savas ģimenes veselību!