ru lv
Gerda Lielause: Profilaktiskās pārbaudes bērniem – kāpēc tās ir svarīgas?

Gerda Lielause: Profilaktiskās pārbaudes bērniem – kāpēc tās ir svarīgas?

Mūsdienās arvien vairāk tiek uzsvērta profilaktiskās medicīnas nozīme. Premium Medical ģimenes ārste-pediatre Gerda Lielause stāsta, kāpēc profilaktiski ārsta apmeklējumi ir tik svarīgs ieguldījums bērniņa veselībā un nākotnē.

Jā bērns pēkšņi saslimst, mēs uzreiz meklējam palīdzību pie ārsta. Taču, cik bieži bērns būtu jāved pie ārsta uz profilaktiskajām apskatēm, ja nav sūdzību?

Pirmajā dzīves pusgadā ļoti ieteicams vest bērniņu pie ārsta reizi mēnesī, bet otrajā pusgadā – reizi divos mēnešos, ja viss ir kārtībā un nav hronisku saslimšanu, un vecākiem nav sūdzību. Vecumā no gada līdz trijiem gadiem es aicinu vest bērnu uz profilaktiskajām apskatēm vismaz divas reizes gadā, bet pēc trijiem gadiem – 1 reizi gadā.

Kā norit profilaktiskās pārbaudes pie ģimenes ārsta-pediatra?

Bērni tiek mērīti, svērti, tiek apskatīts ādas stāvoklis, stāja. Dažreiz paši vecāki mājās neievēro, ka bērnam ir šķība mugura, tāpēc šādas apskates ir ļoti svarīgas, jo ļauj laicīgi atklāt nepilnības un sākt koriģēt tās pirms ir radušās sūdzības. Tiek veikta papildus izmeklēšana, ja bērns sūdzas par nogurumu vai sāpēm locītavās. Tad apmeklējuma laikā mēs mēģinām noteikt, vai tās tiešām ir locītavu sāpes vai augšanas sāpes, kuras rodas, stiepjoties muskuļiem. Ja ir sūdzības par sāpēm vēderā, tad noskaidrojam ēšanas paradumus un diētu, vai ir pastiprināta nervozitāte, kāds ir gulēšanas režīms utt.

Vai visos gadījumos var izlīdzēties tikai ar ģimenes ārsta-pediatra vizīti?

Vispirms ģimenes ārsts-pediatrs mēģina noteikt diagnozi, nosūtot uz nepieciešamajām analīzēm un vajadzības gadījumā izrakstot nosūtījumus uz nepieciešamajiem papildus izmeklējumiem. Taču, ja visi analīžu rādītāji ir labi, tad ņemot vērā bērna vai vecāku konkrētās sūdzības, rekomendējam doties vizītē pie attiecīgajiem speciālistiem.

Vai ir nepieciešams tūlītēji doties pie ārsta arī aizdomu gadījumā par veselības traucējumiem?

Noteikti nedrīkst atstāt bērnu sūdzības vai izmaiņas viņu pašsajūtā bez ievērības. Nereti slimība sāk acīmredzami izpausties vien novēlotā stadijā. Piemēram, nieru pataloģijas – ja mazulim laicīgi veic ultrasonogrāfiju un secina, ka ir vajadzīga ārstēšana, tā būs daudz veiksmīgāka nekā gadījumā, kad jau rodas sūdzības un ir izteikti traucējumi. Vēlos atzīmēt, ka ultrasonogrāfijas, kardiogrammas un ehokardioskopijas ir absolūti nekaitīgi izmeklējumi un tos ieteicams veikt ik pa laikam, lai mēs gūtu pārliecību par bērna veselības stāvokli. Ja slimība tiek atklāta novēloti, tās ārstēšana ir ievērojami sarežģītāka, laikietilpīgaka un dārgāka.

Klīnikā Premium Medical Jūs un Jūsu ģimene var saņemt tūlītēju medicīnisku palīdzību bez gaidīšanas rindā! Vieni no labākajiem Latvijas medicīnas speciālistiem piedāvā savas konsultācijas, diagnostiku un ārstēšanu vienuviet Rīgas centrā.

E-PIERAKSTS