ru lv
Kādos gadījumos vērsties pie podologa? Atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem

Kādos gadījumos vērsties pie podologa? Atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem

Kādas ir visbiežāk sastopamās pēdu un nagu problēmas, kā ar tām tikt galā un kādos gadījumos noteikti jāapmeklē podologs? Uz šiem un citiem visbiežāk uzdotajiem jautājumiem atbild klīnikas Premium Medical podoloģe Irina Ļeonova.

- Domāju, ka jāsāk ar pašu galveno: pastāstiet, lūdzu, kā atšķiras pedikīra un podologa pakalpojumi?

Pedikīra meistars un podologs ir divi dažādi profesionāļi, kas specializējas pēdu un nagu aprūpē. Podologi ir ārstniecības personas, kurām ir medicīnas izglītība, savukārt pedikīra meistariem nav jābūt speciālai medicīniskai izglītībai, pietiek ar sertifikātu, ko iegūst kursos. Pedikīra apmeklējums būs tikai estētiska procedūra.

Savukārt podologs ir kvalificēts, lai strādātu ar pacientiem, kas cieš no dažādām pēdu un nagu problēmām, piemēram, iekaisumiem, infekcijām, traumām, neiroloģiskiem bojājumiem, kā arī ar pacientiem, kuriem ir noteiktas hroniskas slimības, piemēram, diabēts. Podologi var sniegt padomus un norādījumus par pēdu un nagu kopšanas praksi, lai novērstu slimību attīstību un saglabātu pareizu pēdu un nagu veselību. Tādējādi podologi ir svarīgi medicīnas speciālisti, kas nodrošina aprūpi pacientiem ar un bez pēdu un nagu slimībām, kā arī palīdz novērst slimību attīstību un saglabāt pareizu pēdu un nagu veselību.

- Kādos gadījumos ir nepieciešams apmeklēt podologu?

Podologs jāmeklē, ja ir radušās jebkādas problēmas ar pēdu vai nagu veselību. Piemēram: nagu deformācija, nagu sēnīte, pēdu ādas problēmas, varžacis, kārpas, ieauguši nagi u.c. Tāpat ieteicams apmeklēt podologu, ja ir jautājumi par pareizu pēdu un nagu aprūpi vai arī ir grūtības to veikt pašam.

- Šķiet, ka viena no izplatītākajām problēmām ir nagu ieaugšana. Kas to izraisa un kā ar to tikt galā?

Nagi var ieaugt, ja naga mala spiežas sānu valnītī. To var veicināt pārāk ciešu apavu valkāšana, nepareiza nagu kopšana, nagu ievainojumi. Ieauguši nagi var būt ļoti sāpīgi un var izraisīt iekaisumus un infekcijas. Vislabākais veids, kā ar to tikt galā, ir apmeklēt podologu. Podologs palīdzēs novērst sāpes un iekaisumu, veicot nagu korekciju un ārstējot iekaisumu vai infekciju, ja tāda ir. Vizītes laikā saņemsiet individuālus padomus par pareizu nagu kopšanu, lai novērstu turpmāk ieaugušu nagu gadījumus.

- Tikpat aktuāla problēma ir arī saslimšana ar nagu sēnīti. Kādas ir pirmās tās pazīmes?

Nagu sēnīte var izraisīt nagu plāksnes sabiezēšanu, nagu nokrāsas maiņu, nagu plāksnes pacēlumu no nagu gultnes, nagu formu izmaiņas.

- Kā izvairīties no nagu sēnītes?

Ir jāievēro pēdu higiēna un jācenšas uzturēt pēdas sausas un tīras – ir regulāri jāmazgā kājas un pēc tam rūpīgi jānosusina tās. Jāizvairās no ilgstošas slapju, mitru zeķu un kurpju valkāšanas. Apaviem jābūt “elpojošiem”un tie nedrīkst būt pārāk cieši, jo tas veicina svīšanu. Der pieminēt, ka obligāti jāizvēlas atbilstoša izmēra apavi. Zeķes jānēsā no kvalitatīva materiāla, kas var absorbēt mitrumu. Nepieciešamības gadījumā regulāri dezinficēt apavus. Izvairīties no pēdu un nagu ievainojumiem, kas var izraisīt sēnīšu infekciju. Ja ir aizdomas par sēnītes infekciju, tad ir svarīgi nekavējoties sazināties ar podologu, kas palīdzēs noteikt pareizu diagnozi un aprūpi, lai novērstu tās turpmāku izplatīšanos.

- Ko darīt varžacu gadījumā?

Varžacs (clavus, corns) rodas spiediena rezultātā. Ja spiediena vieta ir ilgstoša, šūnas nevar atdalīties un veidojas asa hiperkeratozes zona ar centrālo kodolu, kas iegulstas dziļi dermā. Podologs novērsīs problēmu, iztīrot un atslogojot problēmzonu, kā arī konsultēs par turpmāku rīcību.

- Kā pareizi aprūpēt pēdas ādas sabiezējuma jeb hiperkeratozes gadījumā?

Hiperkeratoze ir ādas sabiezējums, kas rodas pārmērīga spiediena un berzes rezultātā; to var izraisīt nepiemēroti apavi vai pārmērīgas fiziskas aktivitātes, kā arī palielināts svars. Sabiezējumu mazināšanai var izmantot pēdu skrubi, krēmu, regulāri rūpēties par pēdu higiēnu, valkāt piemērotus apavus, lietot zolītes. Apmeklējot podologu, iespējams saņemt individuāli jums piemērotu pēdu aprūpes plānu.

- Vai pēdu plaisāšanas gadījumā arī ir nepieciešama medicīniska aprūpe?

Plaisas ir lineāras ādas virsmas bojājums, kas rodas ādas elastības un tvirtuma samazināšanās rezultātā. Izšķir virspusējās plaisas, kas atrodas epidermā un tās ir viegli aprūpēt. Kā arī dziļās plaisas, kas atrodas epidermā un dermas augšējos slāņos un lokalizējas epidermas un dermas rievās, tās var būt ļoti sāpīgas un par var asiņot. Jebkurā gadījumā ieteikums apmeklēt podologu, kas sniegs konsultāciju un pēdu aprūpi, lai uzlabotu dzīves kvalitāti un labsajūtu.

Klīnikā Premium Medical ir ērti saņemt medicīnisko palīdzību gan profilaktiskos nolūkos, gan arī akūtā gadījumā, jo mēs piedāvājam ne vien lielisku speciālistu rūpes, bet arī medicīnisku palīdzību bez ilgstošas gaidīšanas rindā!

E-PIERAKSTS