ru lv
Efektīva metode, kas atbrīvos no fiziskām sāpēm - masāža ar fasciju nažiem

Efektīva metode, kas atbrīvos no fiziskām sāpēm - masāža ar fasciju nažiem

Mūsdienu fizioterapijā aizvien lielāku popularitāti gūst mīksto audu terapijas metodes, tajā skaitā arī sejas vai ķermeņa masāža ar fasciju nažiem. Šīs procedūras laikā lielākā uzmanība tiek vērsta ne tik daudz uz pašiem muskuļiem, bet gan uz īpašu saistaudu slāni ķermenī — fasciju. Par to jautāsim šīs jomas speciālistei — klīnikas Premium Medical lieliskajai fizioterapeitei Madarai Aldiņai.

Kāds ir galvenais mērķis masāžā ar fasciju nažiem?

Ar instrumentiem mazināt mīksto audu mobilitātes ierobežojumus. Likvidējot vai mazinot šos ierobežojumus, var atjaunot normālas ķermeņa kustības, pasargāt muskuļus no tālākiem pārslodzes bojājumiem.

Kas ir fascija un kāda ir tās funkcija ķermenī?

Fascija ir saistaudu slānis, kas atrodas zem ādas un savij kopā muskuļus, kaulus, iekšējos orgānus, nervus un asinsvadus, radot savstarpēji saistītu tīklu. Vesela fascija ir elastīga, slidena, tā spēj stiepties līdz ar muskuli. Dažādu iemeslu rezultātā (pārslodze, ilgstošas, neergonomiskas piespiedu pozīcijas, traumas) fascija var kļūt biezāka, lipīgāka, sausāka un ciešāka, tādējādi ierobežojot aktīvo kustību apjomu un radot diskomfortu un/vai sāpes.

Kādos gadījumos šī masāža ir īpaši efektīva?

ERGON IASTM procedūru rekomendē pie dažādām muskuloskeletālām traumām, patoloģijām un sportā.

Īpaši aktīvi šo procedūru pielieto sekojošos gadījumos:

  • Iesaldētais plecs (samazināts kustību apjoms);
  • Tenisista vai golfera elkonis jeb laterālais epikondilīts vai mediālais epikondilīts);
  • Dažādas tendinopātijas;
  • De Quervain sindroms;
  • Sāpes cirksnī;
  • Iliotibiālās saites sindroms;
  • Plantārais fascīts;
  • Trigerpunkti;
  • Miofasciālo sāpju sindroms;
  • Muguras jostas daļas sāpju sindroms;
  • Torakālo sāpju sindroms;
  • Apkakles rajona sāpes.

Kādi ir galvenie aizspriedumi par fasciju nažu izmantošanu terapijā?

Informācija par šo procedūru plašākai publikai šobrīd ir salīdzinoši ierobežota, tāpēc, pielietojot vārdu savienojumu “fasciju naži”, pirmās asociācijas ir ar kādu nepatīkamu, sāpīgu vai pat asiņainu procedūru, taču patiesībā, korekti veicot, šī procedūra nebūt nav sāpīga, nerada asiņošanas draudus.

Ko klients var sagaidīt masāžas sesijas laikā?

Lai korekti, efektīvi un bez stiprām sāpēm sasniegtu uzstādītos terapijas mērķus, jābūt abpusējai sadarbībai starp speciālistu un klientu – speciālists vairākkārt vaicās klientam par sajūtām procedūras laikā, lai kontrolētu, ka kādā zonā iedarbība nav, piemērām, pārāk stipra. Iedarbība uz 1 zonu nebūs ilgāka kā 15 minūtes, lai neradītu pārlieku ādas kairinājumu.

Vai pirms šīs tehnikas izmantošanas nepieciešama kāda īpaša sagatavošanās, piemēram, hidratācija vai stiepšanās?

Nē, pirms šīs procedūras nav nepieciešamības veikt papildus sagatavošanās darbus, taču, ja klients vēlas saglabāt sasniegto efektu pēc procedūras ilgāk, tad vienmēr tiek aicināts papildināt savu ikdienu ar speciāliem stiepjošiem un/vai spēku attīstošiem vingrinājumiem, ko rekomendē fizioterapeits.

Cik ilgi parasti nepieciešams, lai pamanītu rezultātus pēc šīs terapijas?

Vairumā gadījumu pozitīvo rezultātu iespējams redzēt un just jau pēc pirmās procedūras.

Vai šo tehniku var apvienot ar citām ārstēšanas metodēm, piemēram, fizioterapijas vingrinājumiem vai tradicionālo masāžu?

Lai šīs terapijas efekts būtu ilgstošs, vēlams to apvienot ar ārstniecisko vingrošanu. Ja sūdzības ir radušās pārslodzes rezultātā (visbiežāk sportā), tad šo procedūru iespējams kombinēt arī ar tradicionālo masāžu.

Vai ir kādas ķermeņa zonas, kur šī tehnika tiek biežāk izmantota? Kāpēc?

Visbiežāk šo procedūru pielietoju apkakles un plecu joslas muskulatūrai klientiem, kam ikdienā dominē darbs ar ilgstošām piespiedu pozīcijām. Savukārt kāju muskulatūras un apakšdelmu muskulatūrai šo procedūru visbiežāk pielietoju profesionāliem un amatieru sporta veidu pārstāvjiem, kam attiecīgā muskulatūra tiek pārslogota un veidojas fasciju mobilitātes ierobežojumi.

Kā šī terapija palīdz risināt emocionālu vai stresa radītu sasprindzinājumu ķermenī?

Mazinot sāpes vai diskomfortu, tiek uzlabota arī klienta psihoemocionālā kondīcija. Fiziskas sāpes vai ilgstošs diskomforts rada spriedzi un stresu, kas būtiski ierobežo cilvēka ikdienas dzīves kvalitāti, ievelkot personu tādā kā bezpalīdzības ciklā. Ja izdodas mazināt fiziskās sāpes un/vai diskomfortu, izdodas no šī cikla izbēgt un atgūt dzīvesprieku!

Vai ir kādi jauni izgudrojumi fascijas ārstēšanā, kas, jūsuprāt, ir īpaši daudzsološi?

Šobrīd domāju, ka inovatīvu metodi var uzskatīt šo fasciju nažu procedūru, jo, manuprāt, tā paver iespēju ātrāk un kvalitatīvāk palīdzēt klientam. Tiek veikti ar vien jauni, daudzsološi pētījumi, kombinējot šo procedūru ar dažādām tradicionālām fizioterapijas metodēm, tādējādi cenšoties atrast perfekto recepti dažādu sūdzību ātrākai mazināšanai.

Vai šī tehnika var palīdzēt hronisku problēmu, piemēram, muguras sāpju vai atkārtotu traumu gadījumā?

Ja sūdzības ir hroniskas vai veidojas atkārtotas traumas, tad, manuprāt, jāsāk ar fizioterapeita konsultāciju, kur tiek veikta stājas, kustību apjoma, muskuļu spēka un garuma novērtēšana, lai meklētu cēloņus. Bieži šādās situācijās tiek izstrādāts kombinēts terapijas plāns, kas ietver ārstniecisko vingrošanu un/vai specifiskus sporta treniņus, kā arī masāžas un fasciju mobilizācijas tehnikas, tostarp fasciju nažu izmantošanu.

E-PIERAKSTS