Reimatologs ir speciālists, kurš rūpējas par locītavu, saistaudu un kaulu veselību.
Reimatiskās slimības ir bieži saistītas ar autoimūniem traucējumiem, tāpēc precīza diagnostika un ārstēšana prasa laiku un cītīgu reimatologa uzraudzību. Visbiežāk sastopamās reimatiskās slimības ir osteoartrīts, reimatoīdais artrīts, psoriātiskais artrīts, reaktīvais artrīts, sistēmiskā sarkanā vilkēde, sklerodermija, miozīti (skeleta muskuļu iekaisums), vaskulīti (asinsvadu iekaisumu slimības) u.c.
Reimatologs veic padziļinātu diagnostiku, lai noteiktu slimības veidu, un izveido individuālu ārstēšanas plānu, nepieciešamības gadījumā sadarbojoties ar citiem speciālistiem.
Reimatoloģisko slimību ārstēšanai klīnikā tiek veikti visinformatīvākie diagnostiskie izmeklējumi: laboratoriskie izmeklējumi, ultrasonogrāfija iekšējiem orgāniem, locītavām, saistaudiem un citiem orgāniem un audiem, kā arī attēlu diagnostikas izmeklējumi – rentgens.
Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes dekāne, profesore, Dr.habil.med., LZA korespondētājlocekle
Ārste ir pabeigusi pēcdoktorantūras studijas Rīgas Stradiņa universitātē, kā arī ir beigusi internās medicīnas un reimatoloģijas rezidentūru. Piedalījusies ´Erasmus apmaiņas programmā´ Whytenshaw slimnīcā, Reimatoloģijas nodaļā, Mančesterā, (UK). Ieguvusi AAS grādu un ir bijusi Zalcburgas internās medicīnas kursos. Ārste specializējusies neirosonoloģijā, strādājusi par neirosonologu. Ieguvusi DAAD grādu (2013. gadā) un ir strādājusi Stroke Unit, Neurosonology nodaļā Neurologisches Zentrum der Segeberger Kliniken Gruppe Bad Segeberg, Vācijā. Publicējusi klīniskos un pētnieciskos darbus par reimatoīdo artrītu un aterosklerozi pazīstamos žurnālos. Evija Stumbra Stumberga ir strādājusi par vairāku starptautiski citētu žurnālu, kas specialīzējas reimatoloģijas, neirozinātnes, kardioloģijas, traumatoloģijas, ortopēdijas jomās, redkolēģijas locekli.
Apguvis reimatoloģiju Rīgas Stradiņa Universitātē un izgājis rezidentūru Latvijas Universitātē. Ikdienā ārsts strādā P. Stradiņa Klīniskās universitātes Reimatoloģijas centrā, kas, kā pats ārsts uzsver, palīdz nemitīgi papildināt savas zināšanas, jo tiek strādāts ar plaša profila reimatiskajām saslimšanām, sākot ar osteoartrītu līdz sistēmiskajām autoimūnajām slimībām. Tāpat ārsts piedalās starptautiskās konferencēs un semināros.
“Reimatologa praksē būtiskākā ir saruna ar pacientu, jau uzdodot būtiskus jautājums, kas reizēm liekas savādi, ir iespējams iegūt priekšstatu par to, vai problēma, ar kuru pacientas vēršas pēc palīdzības, būs reimatisko slimību grupā vai nē. Svarīgi ir atpazīt slimību agrīni. Reizēm precīzas reimatiskas diagnozes noteikšana prasa mēnešus vai gadus, jo simptomi, izmaiņas analīžu rezultātos vai radioloģiskajos izmeklējumos parādās dažādos slimības posmos. Būtiski ir informēt pacientu par savu slimību, ja tiek noteikta reimatiska diagnoze, jo ar slimību būs jāsadzīvo, visticamāk, visu dzīvi,”- stāsta ārsts.
Pauls Rubīns konsultē latviešu, krievu un angļu valodā.
Reimatologs
Reimatologs