ru lv
Gremošanas orgānu saslimšanas

Gremošanas orgānu saslimšanas

Veselīgs uzturs un režīmam pakārtotais dzīvesveids ir veselas gremošanas sistēmas pamats. Bieži vienu nepatīkamu simptomu paradīšanās tiek ignorēta, kas rezultējas ar iekaisuma procesu attīstību. Pirmās gremošanas trakta darbības traucējumu pazīmes: sāpes vēderā, slikta dūša, vēdera uzpūšanās, aizcietējumi, caureja un grēmas. Daudzos gadījumos ir nepieciešama gastroenterologa palīdzība un dzīvesveida izmaiņas.

Galvenie riska faktori ir: vecums, ģenētiskā sliecība, liekais svars, smēķēšana, stress, cukura diabēts, pārēšanās, zema fiziskā aktivitāte.

Ja sūdzības regulāri atkārtojas, rekomendējams pierakstīties uz gastroenterologa konsultāciju, lai noteiktu precīzu diskomforta cēloni. Turpmāk ir uzskaitītas dažas visizplatītākās gremošanas orgānu saslimšanas.

Gastrīts

Kuņģa gļotādas iekaisumu var izraisīt vairāki iemesli: alerģiskās slimības, imūnsistēmas traucējumi, kaitīgie ieradumi, negatīva zāļu preparātu iedarbība.

Vispārīgie simptomi:

  • sāpes vēderā (pārtraukumaina vai pastāvīga dedzināšana, satverošas vai griezošas sāpes);
  • sliktā dūša un vemšana;
  • ēstgribas neesamība;
  • vēdera uzpūšanās, atrauga.

Kuņģa čūla

Gastrītu bieži pavada kuņģa čūla. Peptiskās čūlas attīstās uz kuņģa gļotādas, barības vada apakšdaļā vai tievās zarnas pirmajā daļā. Parasti tās izraisa Helicobacter pylori baktērijas vai arī pārmērīga un nepamatota populāro pretsāpju zāļu lietošana.

Vispārīgie simptomi:

  • diskomforts vēdera augšdaļā;
  • ēstgribas un svara zudums;
  • slikta dūša;
  • vēdera uzpūšanās.

Gastroezofageālā refluksa slimība

(GERS) – tas ir hronisks stāvoklis, kura ietvaros kuņģa saturs pārvietojas atpakaļ, jeb reflukss no kuņģa uz barības vadu. Cilvēki ar GERS var izjust simptomus, ko izraisa barības vada vai rīkles aizmugurējās sieniņas bojājumi, kurus nodara kuņģa skābe. Tāpat pacients var just grēmas, sāpes krūtīs, grūtības ar rīšanu un klepu.

Funkcionālie kuņģa - zarnu trakta traucējumi

Pacienti ar kairināto zarnu sindromu (KZS) izjūt diskomfortu vai sāpes vēderā, kuras ir saistītas vai nu ar caureju, vai ar aizcietējumu.

Par funkcionālo gremošanas traucējumu iemesliem var kļūt grūti sagremojamie produkti (piemēram, tauki, garšvielas un skābie produkti), slikti sakošļātais ēdiens, gāzētie dzērieni, pārmērīga alkohola lietošana, kā arī stress vai trauksmainība.

Medicīnas klīnikas Premium Medical rīcībā ir mūsdienīgas iekārtas, kuras sniedz ārstam iespēju diagnosticēt gremošanas traucējumus. Pieredzējušie ārsti operatīvi identificēs simptomu cēloņus un nozīmēs efektīvāko terapiju.

Pierakstīties uz apskati pie gastroeneterologa Rīgā var pa tālruni 660 111 60, 248 811 11 (tikai zvani).