lv
Kāpēc būtu jāparāda zīdaini līdz gadiņam bērnu oftalmologam

Kāpēc būtu jāparāda zīdaini līdz gadiņam bērnu oftalmologam

Acu ārsts bērniem ir viens no pirmajiem speciālistiem, kuram būtu obligāti jāparāda zīdainis uzreiz pēc izrakstīšanas no dzemdību nama. Lieta ir tāda, ka redze – tā nav iedzimta spēja cilvēkam. Prasme redzēt skaidri, atšķirt objektus un krāsas, formējasnoteiktās smadzeņu zonās pirmā gada laikā. Un ja jaundzimušajam ir kādas problēmas ar acīm, smadzenes vienkārši nevar iemācīties pilnvērtīgu vizuālo uztveri. Bērnu oftalmologs var atklāt šīs patoloģijas jau agrīnās stadijās, kas ļaus uzreiz veikt korekciju un novērst problēmas rašanos turpmāk.

Zīdaini līdz gadam jāparāda oftalomologam vismaz 4 reizes

Dažādos organisma formēšanās etapos, mazulim var parādīties dažādas redzes attīstības patoloģijas, tāpēc arī ir tik svarīgi parādīt viņu oftalomologam vismaz 4 reizes:

  • Pirmajā nedēļā.
  • Mēnesī.
  • Pusgadā.
  • Gadā.

Pirmo apskati pie oftalomologa bērns iziet dzemdību namā, pirmajā dzīves nedēļā. Īpaši rūpīgi ārsts apseko bērnus ar nepietiekamu ķermeņa masu un priekšlaicīgi dzimušos, kuri atrodas retinopātijas riska grupā.

Ārsts pārbauda jaundzimušajam acs dobumu un veic acs priekšējās daļas aparātu izometriju. Abi izmeklējumi ļauj atklāt iespējamās redzes orgānu anomālijas. Bez tam, mazulim, kura redze piedzimstot vienmēr ir uz  atzīmes 1-2%, pārbauda acs zīlīšu reakciju uz gaismu, mirkšķināšanas refleksu, plakstiņu sinhrono aizvēršanos.

Mēneša vecumā mazuļi jau spēj uz kopējā fona atšķirt spilgtus un lielus priekšmetus, sekot to kustībām. Tieši šos refleksus ņem par pamatu ikviens acu ārsts Rīgā, kad veic mazā pacienta apsekošanu. Ne mazāk svarīgs moments – asaru kanālu atvēršanās, līdz mēnesim tos nosedzošajai plēvītei ir jāatverās, citādi ārsts to mākslīgi pārdur ar speciālu zondi.

Pusgada vecumā pirmo reizi izmēra redzes asumu ar retinoskopijas palīdzību. Šajā vecumā skaidri izpaužas šķielēšana un astigmātisms, kurus vairumā gadījumos, savlaicīgi atklājot, var izārstēt.

Gada vecumā, kad prasme redzēt ir pilnīgi noformējusies, oftalmologs veic fināla apskati. Un, ja bērnam nav nekādu patoloģiju, tad nākamās vizītes pie ārsta var veikt ne biežāk kā 1 reizi gadā, pie nosacījuma, ja nav acīmredzamu problēmu ar redzi.

Parūpējieties par sava bērna redzi jau no piedzimšanas brīža – Jūs uz pierakstu gaida mūsu medicīnas centrs, kurā bērnu oftalmologs pieņem mazuļus jau no dažu nedēļu vecuma.