ru lv
Oftalmologs iesaka: kā pareizi lietot kontaktlēcas

Oftalmologs iesaka: kā pareizi lietot kontaktlēcas

Pirms uzsākt kontaktlēcu lietošanu jāveic redzes un acu veselības pārbaude. Koriģējošā optika tiek piemeklēta katram klientam individuāli ņemot vērā acu optiskos parametrus. Miopijas (tuvredzības), hipermetropijas (tālredzības), astigmātisma gadījumā ir rekomendējami dažādi kontaktlēcu tipi. Medicīnas centrs «Premium Medical» ir izstrādājis rekomendācijas klientiem, kuri ir pieņēmuši lēmumu atteikties no brillēm un vēlas lietot kontaktlēcas, kas ir ērta briļļu alternatīva.

Kā izvēlēties kontaktlēcas?

Nepārtrauktās lietošanas ilguma ziņā kontaktoptikas mēdz būt iedalāma:

 • vienas dienas – maināma katru dienu, lietojama 8-12 stundas;
 • paildzinātas lietošanas – lieto 2-14 dienas, novelk nakts laikā;
 • mēneša – var lietot bez noņemšanas līdz pat 30 diennaktīm.

Vairākums pacientu uzsāk kontaktlēcu lietošanu no vienas dienas lēcām. Tās ļauj viegli adaptēties, izveidot jaunu pieradumu. Tās neprasa nodrošināt uzglabāšanu, tīrīšanu, dezinfekciju. Vēlāk pakāpeniski ir iespējams pāriet uz divu nedēļu lietošanas kontaktlēcām. Mīkstās kontaktlēcas tiek izgatavotas galvenokārt no hidrogēla. Materiāls satur ūdens molekulas. Šī īpašība nodrošina komfortu un ļauj pasargāt acis no sausuma.

Kā pareizi izņemt un uzvilkt kontaktlēcas?

Ievērojiet higiēnas noteikumus. Vienmēr mazgājiet rokas pirms procedūras. Nosusiniet rokas ar dvieli bez plūksnām vai ar papīra salvetēm: sīkas tekstila daļiņas neiekļūs acī. Krēmu un citus kosmētiskos līdzekļus roku kopšanai lietojiet pēc manipulācijām. Pieskarieties lēcām akurāti, ar pirkstu galiņiem.

Lai uzvilktu kontaktlēcas:

 1. atveriet iepakojumu, uzlieciet lēcu uz rādītājpirksta spilventiņu;
 2. novērtējiet stāvokli: uz lēcas nedrīkst būt bojājumi, tās malām ir jābūt virzītām uz augšu;
 3. plaši atveriet acis, skatieties uz augšu. Apakšējo plakstiņu viegli nostiepiet uz leju, pieturot ar vidējo pirkstu. Augšējam plakstiņam pielieciet brīvas rokas rādītājpirkstu;
 4. ar lēnām kustībām pielieciet lēcu acs virsmai, lēni nomirkšķiniet.

Ja nejūtat diskomfortu, tas nozīmē, kas viss ir izdarīts pareizi. Vairākkārtējas lietošanas kontaktlēcas rekomendējams noņemt un vilkt, vienmēr sākot ar vienu un to pašu. Tādā veidā tās netiks sajauktas.

Lai novilktu:

 1. paskatieties uz augšu;
 2. ar rādītājpirkstu nobīdiet lēcu pie apakšējā plakstiņa. Otro aci tai laikā turiet aizvērtu;
 3. akurāti, bez piepūles izņemiet lēcu, iespiežot starp īkšķi un rādītājpirkstu.

Ja jūtat acu sausumu, pirms lēcas izņemšanas lietojiet mitrinošos pilienus. Atcerieties, ka pielipt acij hidrogēls nevar augsta mitruma satura dēļ materiālā. Tādēļ nebūtu jābaidās veikt minētās manipulācijas.

Kā kopt kontaktlēcas?

Vairākkārtējas lietošanas optiku uzglabā speciālajā konteinerā. Nedrīkst mainīt lēcas vietām: labās acs lēcai ir jāatrodas labajā tvertnē, kreisajai – kreisajā tvertnē. Konteinera nodalījumu piepilda ar speciālo šķīdumu. Tā funkcijas ir tīrīšana un dezinfekcija. Lēcas ievieto šķīdumā uz 4-8 stundām ik dienu. Ar šo pašu šķīdumu skalo optiku un pašu konteineru. Nepieciešams uzlikt lēcu uz plaukstas, uzpilināt dažus pilienus līdzekļa. Tad attīrīt virsmu. Konteineru pēc apstrādes izžāvēt uz papīra salvetes.

Oftalmologa rekomendācijas:

 • nemazgājiet koriģējošo optiku un konteineru ar krāna ūdeni – tas neiznīcina mikrobus un olbaltumvielu piesārņojumu;
 • jaunajam kontaktlēcu pārim izmantojiet jauno konteineru – aksesuāra nomaiņa pasargā no infekcijas izplatīšanās;
 • rūpīgi izpētiet instrukciju;
 • vērsieties pie ārsta, ja pie lēcu lietošanas noteikumu ievērošanas jūs sajūtat diskomfortu, sāpes, niezi, novērojat acu apsārtumu.

Medicīnas centra «Premium Medical» speciālisti veiks redzes diagnostiku un piemeklēs jums piemērotākās kontaktlēcas. Mūsu ārsti sniegs rekomendācijas, kā pareizi un droši lietot koriģējošo optiku, izvēlēties aksesuārus un kopšanas līdzekļus. Oftalmologi palīdzēs noskaidrot diskomforta iemeslus, lietojot redzes korekcijas līdzekļus. Pierakstieties uz pieņemšanu telefoniski vai ar elektroniskā pasta starpniecību.