Apmeklējot dietologu/uztura speciālistu klīnikā Premium Medical, pēc ārsta norādījuma uz vietas būs iespējams arī veikt pārtikas nepanesamības (lgG4) analīzes.
Kas ir pārtikas nepanesamība un lgG4 analīzes?
Katrs mēs esam unikāls un lietas uztveram, kā arī redzam citādāk. Gluži tāpat ir ar pārtikas produktiem, kurus lietojam ikdienā – ne viss der katram no mums. Ja novēroti ieilguši simptomi, piemēram, neizskaidrojamas galvas sāpes, hronisks nogurums, diskomforts kuņģī, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu, jo pastāv iespēja, ka viens no to cēloņiem, ir tieši kāda konkrēta pārtikas produkta nepanesamība.
Biežāk sastopamās nepanesamības ir tieši pret govs pienu, soju, olām, zemesriekstiem, zivīm un glutēnu, kas ir sastopams kviešu produktos. Nepanesamība pret konkrētiem produktiem var izpausties gan kā izsitumi uz ādas, elpceļu, kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, bronhiālā astma u.c. simptomi, kuru viens no cēloņiem varētu būtu pārtikas nepanesamība. Kā arī, izvēloties apmeklēt uztura speciālistu/dietologu, lai saņemtu informāciju un padomu dzīves kvalitātes uzlabošanā, tieši pilnveidojot uzturu, noskaidrot pārtikas nepanesamības ir ieteicams, lai sastādītu efektīvāku un organismam draudzīgāku ēdienkarti.
Dietologs/uztura speciālists novērtējot sūdzības saistībā ar uzturu, konsultācijas laikā var ieteikt lgG4 analīžu veikšanu. Analīzes tiek veiktas, nosakot antivielas pret pārtikas olbaltumiem ar alergēnu paneli. Pēc analīžu rezultātu saņemšanas noteikti tie ir jāpārrunā ar savu ģimenes ārstu vai dietologu/uztura speciālistu, lai novērtētu vēl papildu aspektus, jo šo analīžu rezultātus var uztvert kā vienu no, bet ne vienīgo cēloni pastāvošajiem simptomiem.
Pārtikas produktu nepanesamību mēdz dēvēt arī par slēpto pārtikas alerģiju, un vienīgais veids, kā no tās izvairīties, ir noskaidrot, kuri pārtikas produkti vai to komponenti rada organismā negatīvu pretreakciju.