ru lv
Intervija ar ārsti Rozu Džamaldajevu

Intervija ar ārsti Rozu Džamaldajevu

Klīnikā Premium Medical strādā labākie no Latvijas speciālistiem, kuri ir pierādījuši sevi savā sfērā un piedāvā individuālus risinājumus veselības uzturēšanai un uzlabošanai ar īpašu un personalizētu pieeju katram no pacientiem. Viena no šādiem speciālistiem ir ārste Roza Džamaldajeva. Par savu metodi nopietnu saslimšanu ārstniecībā viņa pastāstījusi žurnālam Titanium.

“Premium Medical – pirmo klīniku Latvijā, kas strādā premium sfērā, no pārējām medicīnas iestādēm atšķir nestandarta pieeja biznesa izveidei. Pirmkārt, šeit strādā augstākā līmeņa speciālisti, otrkārt, tiek izmantota kompleksa pieeja pacientu problēmu diagnostikā un ārstēšanā, t.i. vajadzības gadījumā pats ārsts piesaistīs citus speciālistus, un pacientam nevajadzēs tērēt savu laiku, gaidot rindās, treškārt, individuāla pieeja pacientam, kurš vienmēr ir uzmanības centrā, neatkarīgi no tā, cik daudz laika tam tiks veltīts. Mēs nolēmām parunāt ar vienu no klīnikas speciālistiem – ārsti Rozu Džamaldajevu – par to, kādus nestandarta problēmu risinājumus piedāvā Premium Medical.

Roza Džamaldajeva. Psihoterapeitisko zinātņu doktore, ģimenes ārste, osteorefleksoterapeite, akupunktūras speciāliste, psiholoģe.

- Vai jūs varat izcelt problēmu, kas skar nevis atsevišķu jūsu klientu, bet gan visu mūsdienu dzīvi.

- Tas nav vienkāršs jautājums, jo nav viennozīmīgas atbildes. Balstoties savā pieredzē, laikam jāizceļ problēmas ar mugurkaulu. Ar to saistītās slimības varētu saukt par mūsdienu dzīves problēmu, jo daudzu slimību iemesls ir mūsdienīgs dzīvesveids: mazkustība – mēs diennaktīm sēžam pie datora, padarot visu sliktāku ar nepiemērotu uzturu.

- Bet mūsdienās taču tik daudz cilvēku nodarbojas ar sportu! Un kā uzturs var ietekmēt mugurkaulu?

- Ar sportu nodarbojas ne tik daudz cilvēku, cik pirmajā brīdī liekas. Daudz mazāk par ceturtdaļu iedzīvotāju. Bet daudzi no tiem, kas nodarbojas ar sportu, dara to nepareizi. Sportošanas “lietderību” ietekmē viss – no pareizas vingrinājumu izpildes līdz piemērotu apavu un pat apģērba izvēlei. Nedrīkst aizmirst arī to, ka sporta zālē “strādā” skeleta muskulatūra, bet mugurkaulu balsta gludā muskulatūra. Var notikt tā, ka pārtrenētas skeleta muskulatūras gadījumā gludā muskulatūra sāk deformēt mugurkaulu.

Vēl ir jauni vecāki, kuri savus mazuļus ar vēl nenostiprinātu mugurkaulu liek staigulītī un priecājas, ka viņi, kustinot kājiņas, it kā staigā. Tā ir briesmīga un traumatiska slodze mugurkaulam! Un tā obligāti liks sevi manīt pieauguša cilvēka vecumā, varbūt pat otrajā dzīves daļā.

Bet runājot par uzturu – tas taču ir muskulatūras izveides materiāls. Neaizmirstiet – “mēs esam tas, ko mēs ēdam.”

- Kāds ir traumēts mugurkauls? Kas ar to notiek?

- Visbiežāk mugurkaula problēmas izpaužas ar trūcēm, kuru dēļ uzreiz nākas doties uz slimnīcu. Vēl pavisam nesen varēja precizēt “adresi” – operāciju zāle. Bet mūsu klīnikā šo problēmu risina savādāk. Piemēram, es esmu sertificēta osteorefleksoterapeite, un trūču ārstēšanā praktizēju profesora Jankovska metodi, kuras pamatā ir cilmes šūnas. Vai jūs zinājāt, ka Latvijas Zinātņu akadēmija Georga Jankovska darbu izvirzīja Nobela prēmijai? Jo šī metode ir tik unikāla. Tā tika izstrādāta Rīgā, Eksperimentālās medicīnas institūtā 1957. gadā. Šodien Jankovska skolēni dibina specializētus institūtus visā pasaulē. Pats profesors, kuram jau 97 gadi, ne tikai vēljoprojām pieņem pacientus, bet arī spēlē tenisu. Skatoties uz viņu, jūs nekad neuzminēsiet viņa vecumu. Visu varētu norakstīt uz ģenētiku. Bet kopā ar profesoru strādā vēl seši cilvēki, visiem ir pāri 80, un visi izskatās daudz jaunāki par saviem gadiem. Izrādās, ka visa komanda pārbaudīja jauno līdzekli uz sevis, bet “pagarināta jaunība” ir vien blakusefekts. Pats galvenais ir ārstnieciskais efekts.

- Lūdzu, izstāsties vairāk par šo metodi. Ar ko tā ir unikāla?

- Profesors Jankovskis un viņa komanda pierādīja patstāvīgas kaulu sensorās sistēmas eksistenci, kura ir cieši saistīta ar mugurkaula un galvas smadzenēm, un caur tām – ar daudziem citiem iekšējiem orgāniem. Balstoties šajās zināšanās, tika izstrādāta metode, kuras būtība slēpjas tajā, ka, iedarbojoties uz kaula osteoreceptoriem un radot spiedienu noteiktos punktos, iespējams normalizēt daudzas organisma funkcijas. Turklāt – izmantojot nevis zāles, bet ievadot šajos punktos injekcijas ar fizioloģisku šķīdumu. Stimuls, kas rodas tajā brīdī, sniedzas līdz vairākiem centrālās nervu sistēmas līmeņiem, no kuriem tiek nosūtīti atbildes impulsi. Tādējādi tiek nodrošināta kopējo un orgānu sistēmu reakciju regulācija. Mūsdienās cilmes šūnas tiek plaši pielietotas medicīnā, taču tās ir citu organismu embrionālās šūnās. Savukārt profesors ar savu atklājumu panāca to, ka pēc viņa metodes ievadītā injekcija stimulē paša organisma cilmes šūnu izstrādi, nodrošinot to lokalizētu koncentrēšanos un turpmāko atveseļošanās procesu.

Piemēram, viena no pirmajām profesora klientēm bija sieviete, kura cieta no nedzīstoša iegurņa lūzuma pēc avārijas. Trīs gadus ārsti nevarēja atrisināt problēmu, bet pēc tā, kad ārstēšanā iesaistījās Jankovskis, viss mainījās. Es pati 20 gadus atpakaļ ierados pie profesora kā paciente, tāpēc pati uz sevis varēju izjust šīs metodes iedarbību. Pēc tā arī nolēmu kļūt par Jankovska skolnieci, bet, saņemot sertifikātu, praktizēju šo metodi klīnikā.

- Un vai ar šo metodi iespējams izārstēt visu?

- Visu, šķiet, var izārstēt vien Dievs. Bet ar šo metodi vismaz var izārstēt ļoti daudzas kaites. 70 gadi to ir pierādījuši. No mugurkaula trūces, kura agrāk skaitījās neārstējama, un bija nepieciešama operācija, es tiešām varu palīdzēt tikt vaļā bez skalpeļa rokās.

- Pastāstiet, kā notiek ārstēšanas process?

- Tas ir ļoti individuāls. Viss ir atkarīgs no tā, ar kādu stadiju ieradies pacients. Ja ar ielaistu, tad vispirms vajag tikt vaļā no sāpēm. Es vienmēr skaidroju pacientam, ka tā nav ārstēšana. Kad tiek mazinātas sāpes, tikai tad mēs sākam izmeklēt muguru. Ja tā ir trūce, tad sāpes regulāri parādīsies no jauna, un jo tālāk, jo biežāk. Bet tūskas ārstēšana ir komandas darbs, kurā jāpiedalās arī pacientam. Un ja pacients atbild, ka ir gatavs piedalīties, tad mēs kļūstam par komandu. Mums pievienojas fizioterapeits, kurš mācīs pacientam vingrinājumus muskuļaudu karkasa stiprināšanai.

- Vai šī metode ir sāpīga? Cik ilgs ir kurss?

- Ne gluži sāpīga, jo kaulos nav nervu, bet injekcija ir jūtama. Kā spiediens uz kaula. Taču pēc procedūras pacients pats ieceļas un iet prom. Bez citu palīdzības.

Kursa ilgums tiek piemērots individuāli. Iespējams, ka pacientam vajadzēs ierasties reizi nedēļā, varbūt – divas reizes. Viss kurss ir apmēram 10 injekcijas. Ja nākas saskarties ar akūtu gadījumu, es kopā ar fizioterapeitu kopīgi izstrādājam fizkultūras kursu: es novērtēju, kāds fiziskās slodzes līmenis ir atļauts konkrētajam pacientam, fizioterapeits sastāda vingrojumus. Tāpat mūsu klīnikā ir iespēja nodarboties ar slinga terapiju; mēs ar fizioterapeitu izlemjam, kas ir piemērotāks katrā gadījumā. Pēc 10 seansiem mēs ar pacientu atvadāmies, bet es vienmēr atgādinu, ka viņam nav jāatvadās no fizkultūras. Pie tam nav obligāti apmeklēt fizioterapeitu, jo pēc 10 nodarbībām ar speciālistu iespējams iegaumēt kompleksu.

Pēc 3 mēnešiem mēs tiekamies no jauna, lai veiktu pārbaudi. Smagos gadījumos kursu nepieciešams atkārtot līdz piecām reizēm, tas ir viss process var aizņemt līdz vienam ar pusi gadam. Un tas vairs nav atkarīgs no mums, bet gan no diska reģenerācijas ātruma. Vēlreiz vēlos atkārtot, tas viss ir apmēram. Jo reģeneratīvās spējas katram ir savādākas. Kādam pietiks ar vienu kursu, bet kādam būs nepieciešami trīs. “