Mums visiem patīk garšīgi paēst, tomēr vērts zināt, ka, izvēloties kalorijām bagātu, bet uzturvērtības ziņā nepilnvērtīgu ēdienu, pastāv liekā svara risks. Latvijā liekais svars konstatēts vairāk nekā 50 % pieaugušo, kā arī aizvien biežāk novērojams bērniem un jauniešiem. Varētu padomāt – kas tur liels, tagad taču modē body positive kustība! Bet liekais svars veicina sirds, asinsvadu un locītavu slimības, miega traucējumus, cukura diabētu, pat audzēju attīstību, kā arī samazina dzīves kvalitāti. Ne mazāk būtiska problēma ir insulīna rezistence, kas laika gaitā var novest pie 2.tipa cukura diabēta un no tā izrietošajām sekām. Tomēr liela daļa cilvēku uzskata, ka, ja viņu glikozes līmenis asinīs ir normas robežās, tad par diabēta risku jāuztraucas nav! Jāsaprot, ka tā nav taisnība - ķermenis spēj šādu problēmu noklusināt, pielietojot kompensatoros mehānismus.
Insulīna rezistencei ir raksturīga tauku uzkrāšanās tieši vidukļa daļā, kā arī grūtības samazināt svaru. Kāds ir insulīna darbības mehānisms? Skaidro klīnikas Premium Medical uztura speciāliste Zanda Mihailovska.
“Ikreiz, kad ieturam maltīti, tajā esošie ogļhidrāti izraisa glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs. Insulīna galvenais uzdevums ir glikozes līmeni samazināt, to atgriežot normas robežās. Jo vairāk pēc maltītes paaugstinās glikozes līmenis, jo vairāk insulīna ir nepieciešams, lai to normalizētu. Turklāt insulīns veicina glikogēna veidošanu muskuļos un aknās, nomāc tauku šķelšanu un veicina tauku rezervju veidošanu.”
Insulīna rezistences gadījumā organisma šūnas kļūst mazāk jutīgas pret insulīnu. Līdz ar to rodas nepieciešamība pēc lielāka daudzuma insulīna, lai glikozi nogādātu šūnās, bet palielināts insulīna līmenis negatīvi ietekmē figūru, jo tiek veicināta pastiprināta tauku veidošanās. Insulīna rezistenci veicina mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgs uzturs, kā arī organisma novecošanās process. Insulīna rezistence ir otrā tipa cukura diabēta attīstības pamatā un tiek saistīta arī paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību risku. Diabēta ietekmē tiek nodarīts kaitējums gan mazajiem, gan lielajiem asinsvadiem, novedot pie tādām komplikāijām kā koronārā sirds slimība, insults, redzes traucējumi un aklums, nieru mazspēja, nervu bojājumi u.c.
Lai mazinātu insulīna rezistenci un atjaunotu šūnu jutību, nepieciešams ievērot veselīga dzīvesveida un diētas nosacījumus.
Būtiska loma ikviena cilvēka veselībā ir dzīvesveidam – uzturam, ieradumiem, fiziskajām aktivitātēm, miega režīmam. Jāņem vērā, ka visi šie aspekti cits citu ietekmē, piemēram, labi neizguļoties, rodas pastiprināts izsalkums, lai organisms saņemtu trūkstošo enerģiju, bet tās trūkuma dēļ cilvēks bieži vien tiecas ierobežot fiziskas aktivitātes. Un veidojas apburtais loks. Procesi darbojas arī pretējā virzienā – kustības uzlabo miega kvalitāti un šūnu asinsapgādi, kā rezultātā cilvēks jūtas enerģiski un izvēlas veselīgu uzturu. Nepietiekami ilgs miegs, miega traucējumi un darbs nakts maiņās var izraisīt insulīna jutības samazināšanos, taču miega ilguma un kvalitātes uzlabošana var insulīna jutību uzlabot. Tāpat insulīna jutību uzlabo arī fiziskās aktivitātes.
Ja insulīna rezistence tiek diagnosticēta kombinācijā ar glikozes līmeni normas robežās, to var uzskatīt par otro iespēju. Laikus ieviešot korekcijas, iespējams mazināt riskus un veiksmīgi sakārtot veselības stāvokli.
Glikozes metabolismu ietekmē arī virkne mikrouzturvielu, tostarp D vitamīns, magnijs, cinks, hroms u.c., līdz ar to bieži ir nepieciešams šos mikroelementus uzņemt papildus.
Par savu veselību nepieciešams rūpēties laicīgi, ievērojot veselīgu dzīvesveidu, veicot izmeklējumus, apmeklējot ģimenes ārstu un nepieciešamos speciālistus. Ja saskaraties ar liekā svara problēmu, jāpārskata savs dzīvesveids, jānosaka iespējamie riski nākotnē, jāveic pakāpeniskas ilgtermiņa izmaiņas, nevis jāķeras pie kārtējās ātrās diētas. Ja rodas neskaidrības, piesakieties uz uztura speciālista konsultāciju, kas sniegs gan atbalstu un motivāciju, gan skaidrību par nepieciešamajām izmaiņām. Tieši laicīga tādu problēmu kā insulīna rezistence risināšana var ļaut Jums izvairīties no nopietnām veselības problēmām un uzlabot dzīves kvalitāti. Lai veselības stāvoklis būtu teicams, jāuzņemas atbildība par to, jāiegulda rūpes un cītīgs darbs ar sevi!
Sertificēta uztura speciāliste. Profesionālo bakalaura grādu veselības aprūpē un uztura speciālista kvalifikāciju, veselības zinātņu maģistra grādu uzturzinātnē ieguvusi Rīgas Stradiņa universitātē. Zināšanas papildina piedaloties konferencēs un tālākizglītības kursos. Padziļināti interesējas par sieviešu veselību reproduktīvajā vecumā, konsultē pacientus ar sirds-asinsvadu slimībām, vielmaiņas un reproduktīviem traucējumiem, kuņģa-zarnu trakta u.c. slimībām. Sniedz rekomendācijas uztura un veselīga dzīvesveida jomā, slimību prevencijas nolūkā un labas veselības uzturēšanai ilgtermiņā.
Konsultē latviešu valodā.